Balti Kindlustusseltsi peadirektor Jaan Marks ütleb, et nemad sõlmivad selliseid alakindlustatud poliise üliharva. «Ainult siis, kui klient seda tungivalt nõuab,» kinnitab Marks. «Kindlustuspõhimõte seisneb ju selles, et saada hävingu puhul oma vara eest õiglast tasu,» tuletab ta meelde.
Kindlustus peab tagama hoone taastamisväärtuse, mille kindlustuspreemia on 10 miljoni krooni suuruse taastamisväärtusega kivimaja kindlustamisel tuleõnnetuse vastu üks promill kindlustuskattest ehk 10 000 krooni.
Antud ettevõtjal on kahju nii suurt hunnikut raha välja panna, sest tema hotelli täituvus pole viimasel ajal eriti kiita ja ta lunib kindlustusseltsilt pakkumust, mille puhul kindlustuskate on 3 miljonit krooni, preemia seega vaid 3000 krooni. Selle ta ka saab -- kokku on hoitud justkui kaks kolmandiku esialgselt nõutud summast, rõõmustab ettevõtja.
Hansapanga laenu- ja suurkliendi divisjoni direktor Indrek Neivelt kinnitab, et tema annab laenu kuni selle summa ulatuses, mille peale on sõlmitud kindlustuspoliis. Seetõttu Hansapanga jaoks alakindlustus otseselt probleemiks ei ole, toonitab Neivelt.
Pangast laenu nõudev firmajuht ei mõista, et kindlustuslepingu kohaselt ületab hoone ehk hotelli taastamisväärtus tema turuhinna. Ta tahab arvestada laenu tagatisena just hoone taastamisväärtust. Kuid kuna kindlustuspoliis on sõlmitud kolmele miljonile, siis saab ettevõtja kindlustuskatte ulatuses ka laenu.
Seesami kindlustusdirektor Taivo Saar räägib, et enamasti kogu hoone korraga ei hävi ja sageli on korraga tekkiv kahju kolmandik taastamisväärtusest.
Kui oletada, et hotellist hävis elektrisüsteemis tekkinud lühise tõttu alanud tulekahjus kolmandik, siis peaks ta saama miljoni krooni suuruse hüvitise. Kuid maja taastamiseks on tal vaja 3,33 miljonit krooni.
Ettevõtja läheb kindlustusseltsi, et saada miljoni suurust hüvitist (kolmandik kindlustuskattest). Vastavalt pangaga sõlmitud laenulepingule on hüvitise eelistatud saaja aga hoopis pank. Samale pangale on ettevõtja võlgu 3 miljonit krooni, laenu tagatis on aga hävinenud.
Ettevõtja on raskes seisus, sest kolme miljoni krooniga, mille ta pangast laenas, finantseeris ta osaliselt veel maksmata hotelli ostu.
Lohutuseks võib öelda, et firmajuht sai laenu pangast üldse vaid seetõttu, et kindlustusselts on panga poolt aktsepteeritud seltside nimekirjas. «Suuremate lepingute puhul me ei aktsepteeri sugugi mitte igat seltsi,» lisab Neivelt.
Hotelliomanikul on järel ainult võlad. Hävinud 3,33 miljonist katab kindlustusselts ainult 1 miljoni krooni, mis läheb pangale. Ettevõtja hoonet taastada ei suuda, hotell läheb pankrotti.
Hetkel kuum
Töötajad pakkusid hoopis teenust
Kuna ettevõtja on pangale võlgu veel kaks miljonit krooni, läheb tema osaliselt hävinud hotell müüki -- võlausaldajad saavad oma raha tagasi. Ta peab aga mobiiltelefonist ja autost loobuma.
Kindlustusseltsi Leks kindlustusdirektor Arvi Luhakooder ütleb, et Eesti kindlustusseadus alakindlustuslepingute sõlmimist ei keela. «Aga klient peab olema teadlik, mida see endaga kaasa võib tuua,» lisab ta.
Kui kindlustusleping oleks sõlmitud hotelli taastamisväärtusele, oleks saadud summaga suutnud äri uuesti käima panna ja midagi poleks nagu juhtunudki.
- Hotelli taastamisväärtus 10 miljonit krooni
- Riho, erastatud hotelli värske omanik ja kokkuhoidlik ettevõtja, sõlmib hotellile kindlustuspoliisi vaid 3 miljoni krooni peale
- Riho läheb pangast laenu küsima -- saabki 3 miljonit krooni (kindlustuskatte ulatus)
- Hotell läheb põlema. Appi!
- Hävib kolmandik, taastamiseks kuluks 3,33 miljonit krooni
- Riho läheb seltsi hüvitist saama, kuid loodetud 1 miljon krooni läheb hoopis pangale kui laenuandjale
- Riho on pangale võlgu 2 miljonit krooni ja hotell (laenutagatis) on osaliselt hävinud
- Riho läheb pankrotti ja hotell müüki