14. aprill 1996 kell 22:00

Abiraha Bosniale koguneb visalt

Sõjast laastatud Bosnia ülesehitamine on oluline eeltingimus põgenike naasmiseks ning riigi majanduselu taastumiseks. Euroopa komisjoni ning maailmapanga hinnangul vajatakse järgneval neljal aastal Bosnias kokku 5,1 miljardit dollarit.

Aasta tulu ühe inimese kohta on alanenud 500 dollarini, miljonid on jäänud kodutuks ja töötuks ning 80 protsenti elanikkonnast on erineval määral sõltuvad toiduabist, mille peale doonorriigid kulutavad 20 miljonit dollarit kuus.

Konverentsi organiseerijate põhitaotlus on jõuda kokkuleppele 1,2 miljardi dollari eraldamises Bosnia majanduse ja infrastruktuuri taastustööde alustamiseks. Lisaks oodatakse doonoritelt täiendavaid lubadusi lisaabiks kuni 1999. aastani.

Esmaste prioriteetide hulgas on töökohtade loomine 250 000 demobiliseeritud sõdurile, samuti maanteede, koolide, telekommunikatsioonide ning veevarustus- ja elektrisüsteemide taastami-ne.

Seni on abiraha kogumine kulgenud vaevaliselt. Alles mitu kuud pärast rahulepingule allakirjutamist lubasid doonorid eraldada Bosniale 1996. aasta esimese kolme kuu jooksul taastustöödeks 600 miljonit dollarit. AP-BNS

Hetkel kuum