29. aprill 1996 kell 22:00

Eesti turg sunnib ühinema

Rootsi raudbetoontoodete valmistaja Strängbetong AB oli huvitatud Eestisse tulekust juba mitu aastat ja pidas läbirääkimisi Tallinna betoonitehase ostmiseks. Tänaseks on Strängbetongist saanud üks ASi E-Betoonelement osanikke Soome kontserni Partek Betonila OY AB kõrval.

Senine tuumikinvestor Partek Betonila oli eelmisel aastal sunnitud tunnistama E-Betoonelemendi majandusnäitajate halvenemist. E-Betoonelemendi käive vähenes 48 miljoni võrra, 77 miljoni kroonini ja 11,7-miljonilisest puhaskasumist jäi järele vaid 700 000 krooni.

Tootmismahu langus on tingitud sellest, et 1994. aastal varustasime Vene sõdurikülade ehitust, märgib E-Betoonelemendi värske tegevdirektor Jaan Valbet. Ei ole näha, et omanikud lähema kolme aasta jooksul suurt kasumit saama hakkaksid, lisab ta.

Strängbetongi ekspordi-direktor Ove Johansson kinnitab, et aktsiate ostmise põhjus oli E-Betoonelementi investeeritud raha kasumina tagasi saada. Rootslased on lubanud Rakveres asuvasse E-Betoonelemendi tehasesse investeerida 15 miljonit Rootsi krooni (27 mln Eesti krooni).

Raudbetoontoodete valmistajatele pakub tööd Balti riikide vananenud raudtee, mille remondi tarvis vajatakse betoonliipreid.

Leedu riikliku raudteefirma korraldatud konkursi võitis Partek Betonila ühe osaniku Euroc AB tütarfirma Abetong Teknik AB, konkursil lüüasaanute hulgas oli Strängbetong.

Leedu tarbeks otsustas Abetong liipreid valmistada E-Betoonelemendi tehases Rakveres, kuhu lubas seadmed tarnida Strängbetong. Rakvere on ideaalne koht liiprite tootmiseks, sest raudtee on tehase kõrval, märgib varem samas tehases töötanud Ivar Paplavskis.

Seinaelemente, postitalasid ja laepaneele tootnud tehas seisis alates veebruarist ja käivitatakse mais. Liiprite tootmine algab E-Betoonelemendi senise tegevdirektori Egon Matsi sõnul augustis.

Ühtlasi loodab E-Betoonelement hakata raudteeliipreid tootma ka Eesti raudteede remondi tarbeks. Tootmine on juba Eestis, üritame kohaliku materjali ja tööjõuga viia tootmiskulutused madalamaks, lausub Mats.

RE Eesti Raudtee teeameti osakonna juhataja Gennadi Jurkin ütleb, et pole langetatud veel otsust liiprite vahetamise kohta, ja ta kinnitab, et sellel aastal ei hakata selle tööga ka pihta.

Hetkel kuum