29. aprill 1996 kell 22:00

Kehra paberivabrik on makseraskustes

Tulundusühistu PTP juht Tarmo Läll rääkis, et Horizon jäi tema firmale möödunud aasta oktoobris puidu eest võlgu 65 000 krooni. Tänaseks on võlg kahanenud 25 000 kroonini.

Horizonis on aetud vastutus kellegi teise kaela või lihtsalt mainitud, et firma on ju midagi puidu eest saanud, ning Horizon maksta pole tahtnud, lisas Läll.

«Kui Singapuri firma Kehra paberitehase ostis, siis kuulutati välja viiepäevaseid maksetähtaegu, aga tegelikult ei pea neist tähtaegadest keegi kinni,» rääkis Läll.

PTP-suguse väikse firma jaoks tähendab Horizoni maksmata võlg Lälli sõnutsi töötajate kahe kuu palka.

ASi Horizon peaökonomist ütles, et pärast seda, kui Singapuri firma Tolaram Group oli paar aastat seisnud Kehra paberitehase pankrotivara ära ostnud, jäi omanike ülesandeks turg leida. Müügiga hakati tegelema alles mullu novembris, kuid siis polnud paberit kuhugi müüa. «Ostjail on aasta lõpuni planeeritud, kust nad paberi saavad,» märkis Kroon.

Tema sõnul toodab Horizon kuus üle 2000 tonni paberit, kuid müüa on suutnud vaid 20--30tonniseid partiisid. «Tekkis olukord, et paberit toodeti lattu ja raha on nüüd seal laos kinni,» lausus Kroon. «Tagantjärele võib öelda, et turuga tegeldi nõrgalt.»

On valida, kas maksta masuudi, elektri, toormaterjalide ja muude tootmiskulude eest ja lasta veidi puidutoojate võlga venida, rääkis Kroon. Ta väitis, et väga paljude puidutootjatega on tal kontakt olemas ning on püüdnud neile olukorda selgitada.

Läll sõnas, et Horizon pole vastanud, millal ta oma raha võib saada ja kes siis vastutab, kui firma siiski raha ei saa.

Kroon rääkis, et Horizon on sõlminud mitmed lepingud suuremate paberikoguste müügiks.

«Müüme Vietnami pool laoseisust ehk umbes 2600 tonni, mis toob Horizonile puhtalt sisse üle kümne miljoni krooni,» lausus Kroon.

«Puidutootjatele ja mõnele teisele oleme me võlgu umbes seitse miljonit krooni,» selgitas Kroon. «Nende hulgas on veidi alla kolme miljoni krooni selliseid võlgu, mida oleks vaja olnud maksta piltlikult öeldes üleeile.»

Kroon rääkis, et samas on Horizonile umbes kolm miljonit laekumas Portugali müüdud paberi eest. Sama suur rahasumma tuleb tasuda Vietnami müüdava paberi transpordikuludeks, lisas ta samas.

Krooni sõnul on nüüd kaalumisel, kas tasuda Portugalist tulev kolm miljonit kiirete võlgade katteks või võlgade tasumisega veidi oodata ning hakata võlakohustusi täitma Vietnami-tehingult teenitud rahaga, selgitas ta.

«Vietnami lepingul on meil ka omad tähtajad ja kui me sellega venitame, võivad nad meile lepingu üles öelda,» rääkis Kroon.

Ta märkis, et raha peaks Vietnamist laekuma juba mais. «Kõiki võlgnevusi muidugi Vietnami lepingust teenituga me tasuda ei saa, kuid pakilisemad ja kiiremad asjad kindlasti,» kinnitas Kroon.

Hetkel kuum