29. aprill 1996 kell 22:00

Kranich jäi puutumatusest ilma

Õiguskantsler Eerik-Juhan Truuväli ütles eile riigikogus kõneldes, et uurimismaterjalide kohaselt süüdistatakse Kranichit ametiseisundi kuritarvitamises. Panga Haapsalu filiaali direktorina töötades sekkus Kranich omavahel tülis olnud firmade rahaülekannetesse.

Nimelt tegi Rootsi firma Trendy EWI Group (TEG) maksekorralduse, millega tahtis kanda Lääne Eesti Panga kontol olnud 33,9 miljonit rubla oma kontole Hansapangas.

Ülekande täitmise asemel andis aga Kranich korralduse rahuldada hoopis Moskva firma Inter-Agro inkasso TEGi vastu ning raha kanti OÜ Agseri deposiitarvele. Tol ajal kehtinud sularahata arveldamise reeglid keelasid aga inkasso korras nõuete rahuldamise, mis tähendab, et Kranichi korraldus oli seadusevastane.

Kõnealusest ülekandest sai alguse ka Lääne Eesti Panga pankrotiprotsess, sest TEG kaebas panga kohtusse, nõudes 3,39 miljoniks krooniks muutunud rublad koos intressidega tagasi.

Lääne Eesti Panga pankrot kuulutati TEGi hagiavalduse põhjal välja 24. märtsil 1993. aastal.

Truuvälja sõnul süüdistatakse Kranichit veel ka panga vara omastamises ja raiskamises.

Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Heiki Kranich on esimene riigikogu liige, kellelt on taasiseseisvunud Eestis saadikupuutumatus ära võetud.

Sama fraktsiooni esinaine Valve Kirsipuu väitis eile riigikogu kõnetoolist, et Kranichi puhul pole tegemist mitte kriminaal-, vaid poliitilise protsessiga.

Hetkel kuum