13. mai 1996 kell 22:00

Euroopa Liit soovib, et Venemaa jätkaks reforme

Selle plaaniga tahab EL näidata enne juunikuus peetavaid Venemaa presidendivalimisi, et ta on valmis igati toetama reformide jätkumist Venemaal.

Tegevusplaan koosneb viiest osast, mis hõlmavad abi demokraatlike reformide jätkumisele, majanduskoostööd, koostööd õigusalal ja siseriiklike probleemide lahendamisel ning julgeoleku ja välispoliitika vallas.

Tegemist on mahuka plaaniga, mis näeb ette nii Euroopa Liidu kaasabi Venemaa saamisel maailma kaubandusorganisatsiooni (WTO) liikmeks kui kultuurisidemete loomist Euroopa ja Venemaa linnade vahel.

Majanduse vallas tahab EL arendada kaubandussidemeid, edendada regionaalset majanduskoostööd, moderniseerida Vene tootmist ja infrastruktuure ning luua Venemaal soodne õhkkond lääne investoritele.

Ehkki EL loodab, et Boriss Jeltsin valitakse tagasi Venemaa presidendiks, peab osa ELi riike võimalikuks, et Jeltsin saab lüüa ning võimule tuleb kommunistide liider Gennadi Zjuganov.

«Oleme tohutult mures, mis võib Venemaal juhtuda,» ütles ELi tippametnik, lisades, et EL ei saa peale muretsemise midagi ära teha. «Käesoleva tegevusplaani põhieesmärk on vältida suhetes Venemaaga äkilisi pöördeid,» lisas ELi ametnik.

Seoses kuritegevuse kasvuga Ida- ja Kesk-Euroopas kutsutakse ELi tegevusplaanis üles süvendama võitlust kuritegevuse vastu. Julgeoleku- ja välispoliitika valdkonnas tihendaks EL Moskvaga kontakte desarmeerimise ja relvaekspordi kontrolli alal. REUTER-ETA-ÄP

Hetkel kuum