15. mai 1996 kell 22:00

Masina ostul on oluline tooneri tootlikkus

Väikseid koopiamasinaid kiruvad taga kõik, kellel on olnud vajadus omada suurema võimsusega koopiamasinat ja samas ikkagi kasutanud väikest. On täiesti loomulik, et nelja sadat koopiat teha on sellise masinaga täielik piin ja mõttetu tegevus, peale selle veel koletult kallis.

Ometigi läheb väiksema võimsusega koopiamasinaid vaja asutustel ja ka eraisikutel, kellel pole vajadust teha päevas mitusada koopiat, vaid heal juhul täidetakse see koormus kuu ajaga. Näiteks mõnel väiksemal ehitusfirmal on aeg-ajalt vaja teha koopiaid projektidest, kuna neid kasutatakse tingimustes, kus need kipuvad aeg-ajalt kuluma ja katki minema. Samas ei ole firmal vaja pidevalt koopiaid teha. Kui te ei kasuta koopiamasinat kuigi tihti, siis pole kartust, et temaga midagi erilist juhtub. Vähemalt garantiiajal mitte. Suurimad probleemid võivad tekkida trumliga. Koopiamasina trummel on vahetult seotud kopeerimisega ja väga tundlik igasugusele füüsilisele kontaktile. Kui teil juhtumisi jääb paber trumli vahele kinni, siis tuleks see väga ettevaatlikult välja tõmmata ilma trumlit puudutamata. Kui te küünega trumlit kriimustate, siis jääb sinna jälg, mis on näha igal koopial ja mida pole võimalik enam kuidagi parandada.

Mõnel juhul valmistab probleeme ka tooneri vahetus. Esimesel korral võib see teil tõsiselt untsu minna ja seetõttu tuleb väga täpselt järgida tooneri vahetamise juhiseid. Vastasel juhul on kõik kohad tahma täis, kaasa arvatud teie uhiuus valge särk.

Tõsiselt paneb mõtlema väikese koopiamasina kaal. Hinnapakkumistes toodud koopiamasinatest kaalub enamik 40 kg, mõni isegi 60 kg. Seda ei saa pidada kaalu poolest just eriti väikeseks koopiamasinaks. Mina kujutan endale väikest koopiamasinat ette sellisena, et saan seda kergelt mööda maja liigutada ja vajadusel kasvõi teise linna kaasa võtta. Aga sellise kaaluga masinaid ei pane kaenla alla. Et koopiamasin endaga kaasa võtta, tuleb ta korralikult ära pakkida, vedada suure vaevaga autosse ja kohale jõudes võib selguda, et olete maha unustanud voolukaabli. Kui teil on vaja koopiamasinat tihti liigutada, siis soovitan vaadata mõnda kergekaalulisemat masinat. Kui veel sellele nii-öelda väikesele koopiamasinale panna külge söötja ja sorter, siis pole mõtet seda üldse enam oma koha pealt liigutada.

Mõned selle klassi masinad suudavad töödelda juba A3 suuruses paberit. Veelgi parem on, kui paberisahtel on reguleeritav. Sel juhul peate lihtsalt paberisahtlis paberiääred paika panema ja edasisega saab koopiamasin ise hakkama. Niimoodi võite teha koopiaid täpselt nii suurtest paberitest, kui teil parasjagu vaja on. Mugav on teha sel viisil koopiaid ebastandardse suurusega paberile mõnest hinnakirjast või infomaterjalist.

Võimsamateks lisaseadmeteks on söötja ja sorter. Sel juhul ei ole ta enam väike koopiamasin, vaid meenutab juba kesktaseme koopiamasinat. Tänu söötjale on võimalik kogu kahekümneleheküljeline dokument panna seadmesse ja see hakkab ise tagantpoolt alustades pabereid klaasile asetama, nii et isegi koopiate järjekord ei muutu. Kui teil on lisatud ka sorter, siis saate näiteks koopiad sorteerida näiteks viide hunnikusse. Selline dokumentide kopeerimine aitab teil aega kokku hoida.

Tulles tagasi tooneri juurde, mainiks siinkohal võimalikku koopiate arvu ühe tooneriga. Koopiamasina ostmisel tuleks seda kriteeriumi kindlasti arvestada, kuna toonerit peate pidevalt juurde ostma. Kui ta peaks maksma veel tervelt poolteist tuhat krooni, siis võib see põhjustada teile ainult enneaegset juuste hallinemist. Aga tooner pole ainuke asi, mida te juurde peate ostma. Veel võib läbi saada trummel, mis maksab kindlasti rohkem kui tooner. Mõnedel koopiamasinatel tuleb ära vahetada ainult tooner, kui see juhtub otsa saama, aga teistel tuleb vahetada tooner koos trumliga. Mõlemal on muidugi oma eelised. Tooneri vahetamine on tunduvalt odavam, aga toonerid, mis on koos trumliga, suudavad teha märksa rohkem koopiaid.

Kuna väike koopiamasin ei olegi nii madala hinnaga, kui seda võiks oodata millegi väikese eest, tuleb kindlasti läbi mõelda, kas teil on ikka seda vaja.

Hetkel kuum