15. mai 1996 kell 22:00

Soome loobub riiklikest tagatistest pankadele

Hoiuste garantiide eesmärk on kaitsta väikehoiustajate sääste, kuna valitsusel on plaanis tühistada 1993. aastal parlamendi poolt heaks kiidetud riiklike pangagarantiide süsteem.

1993. aasta pangakriisi ajal võttis Soome parlament vastu otsuse, millega riik garanteerib kõiki pankade võetud kohustusi.

Riigi garantii on tähendanud seda, et investorid on pidanud Soome pankade investeeringuid samaväärselt riskivabadeks kui riigi võlakirju.

Nõudlus riigiobligatsioonide järele on vähenenud ning riigi rahastuskulud on olnud kõrged, kuna obligatsioonide hind on pidanud püsima tegelikust madalamal tasemel.

Riiklikke garantiisid pankadele hakatakse piirama ala-tes 1997. aastast. Valitsuse hinnagul jääb pankadele antud garantiidest kahjumiliseks 45 kuni 50 miljardit marka. Pankadele on makstud riiklikke garantiisid 86,5 miljardit.

Soome valitsus püüab uuendustega loobuda riiklike finantssüsteemide pangakesksusest, arendamaks edasi investeeringufonde, millel on mitmete riikide väärtpaberiturgudel tunduvalt olulisem roll.

Soome parlament hakkab finantssüsteemi uuendus- probleeme arutama järgmisel nädalal. STT-ETA

Hetkel kuum