21. mai 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Valitsus nõustus eile ettepanekutega kustutada osa RASi Estonian Air võlgu, ütles valitsuse pressiesindaja Maarika Saarna-Siimann.

Tema sõnul ei olnud tegemist kõikide võlgade kustutamisega. Kui suures mahus valitsus võlgu kustutama nõustus, pressiesindaja ei öelnud.

Erastamiskonkursi koos Taani lennufirmaga Maersk Air ja Forekspangaga võitnud Balti Cresco Investeerimisgrupi ASi tegevdirektor Andres Rätsepp on kinnitanud, et nende pakkumuses ei nõutud kõikide võlgade kustutamist.

Erastamisagentuurist öeldi, et Estonian Airil oli eelmise aasta lõpu seisuga kõikvõimalikke kohustusi ligi 112 miljonit krooni. ÄP

Tallinna Pank splitib reede õhtul kõik oma sajakroonise nimiväärtusega aktsiad kümneks 10kroonise nimiväärtusega aktsiaks.

Tallinna Panga avalike suhete direktor Raivo Vare ütles, et aktsia nimiväärtus muutub seoses Tallinna Panga äriregistrisse kandmisega, mis vastavalt kokkuleppele Tallinna äriregistriga leiab aset reedel tööpäeva lõpus.

Aktsiasplit kirjatakse Eesti väärtpaberite keskregistris eelnevate kokkulepete alusel nädalavahetusel, ütles Vare.

Praktiliselt jõustub splittimine esmaspäevast, kuna keskdepositoorium laupäeval ja pühapäeval tehinguid ei registreeri, ütles panga jurist Mare Kingo. BNS

Valitsus ei toetanud eile riigikogu liikme Aino Runge esitatud omandireformi aluste seaduse muutmise seaduse eelnõu, mis nägi ette omandireformiga seotud pretensioonide esitamise tähtaja pikenemist ühelt kuult kuuele kuule.

«See oleks venitanud omandireformi,» märkis peaminister Tiit Vähi. Valitsus leidis, et ettepanek pole põhjendatud, kuna pretensioonidega kohtu poole pöördunul on aega lisadokumentide esitamiseks kogu menetluse kestel.

Keskfraktsiooni liige Liina Tõnisson on öelnud, et tegemist oli põhimõttelise ettepanekuga, kuna omandireformi seadus ei ole vastavuses tsiviilseadustikuga. ÄP

Standardiamet andis eile RASile Areto akrediteerimistunnistuse, mis kinnitab, et sealne toidulabor vastab Euroopa standardi nõuetele.

Areto direktriss Tiiu Kosina sõnas, et ilma niisuguse akrediteerimistunnistuseta ei võeta Euroopas labori analüüsitulemusi kuigi tõsiselt.

Standardiameti peadirektori asetäitja Viktor Krutop märkis, et Aretole antud akrediteerimistunnistus oli esimene Eestis.

Kokku on meil 35 arvestatavat toidulaborit. ÄP

Eile avas Tartus oma müügiesinduse Bulgaaria ja Leedu tõsteseadmete Eestisse tooja AS Aomo.

«Loodame Eesti turul positsiooni tugevdada, sest meie kaupa on siin edukalt müüdud 1992. a saadik,» ütles Leedu tõsteseadmefirma Aptarna peadirektor Saulius Kocys.

Indias, Suurbritannias ja Venemaal tehaseid omava BPS Internationali müügijuht Igor Knjazev väitis, et nende korporatsioon soovib Eestis hakata tõsteseadmeid pakkuma Aomo vahendusel. ÄP

Eile võttis valitsus seisukoha, et toetab riigikogu liikmete Toivo Jürgensoni ja Vootele Hanseni esitatud keskkonnasõbraliku põllumajanduse toetamise seaduse eelnõu.

Eelnõus pole märgitud, mis kriteeriumidele vastab keskkonnasõbralik põllumajandus ja kui palju kavandatakse raha põllumajanduse toetamiseks. Valitsus kohustas põllumajandusministeeriumi lünkade täpsustamiseks pidada Jürgensoni ja Hanseniga läbirääkimisi. ÄP

Eesti Panga hinnangul aeglustub mais tarbijahinnaindeksi (THI) kasv, mis jääb vahemikku 0,9--1,5%.

THI kasvule mais avaldab Eesti Panga hinnangul mõju praamipiletite, Eesti Päevalehe üksiknumbri ja sõiduautode tehnilise ülevaatuse hinna tõus.

Varasemate aastate andmeil arvutatud sesoonsed mõjud peaksid mais alandama tarbijahindu üldtrendiga võrreldes kuni 0,5%.

Eesti konjunktuuriinstituudi eksperdid prognoosivad toidukaupade hinna kasvu aeglustumist. Liha ja lihatoodete, piima ja piimatoodete, või, munade ning pagaritoodete hinna kõikumine ei ületa prognoosi järgi 1%. BNS

Valitsus otsustas, et järgmisel nädalal hakatakse arutama ettepanekuid maksuseaduste muutmise kohta.

Praegu on valitsuses menetluses reformierakonna tulumaksuseaduse muutmise eelnõu, koonderakonna fraktsiooni tehtud ettepanek käibemaksu nullmäära rakendamiseks põllumajanduse omatoodetud toodangule ja valla- ja linnaeelarve ning riigieelarve vahekorra seaduse muutmise eelnõu.

Valitsus leidis, et tehtud ettepanekuid ei saa käsitleda eraldi, 1997. a eelarveta. ÄP

Hetkel kuum