22. mai 1996 kell 22:00

NMT hind ületab GSMi oma märgatavalt

Viimaste andmete järgi on Eesti Mobiiltelefonil 20 000 NMT-võrgu kasutajat ja 17 000 GSM-võrgu klienti. See peaks näitama NMT väikest ülekaalu mobiiltelefonide turul, kuid tegelikult tal seda ei ole. Ülekaal on NMT-l vaid tänu sellele, et NMT-võrk katab peaaegu kogu Eestit. GSM samas katab osaliselt tähtsamaid keskusi ja maanteid. Uued mobiiltelefoni kasutajad eelistavad juba GSM-võrku ja seetõttu on selle areng tunduvalt kiirem kui NMT-l. Ilmselt ei ole NMT enam kuskile arenemas, kuna GSM-võrk pakub analoogilist tunduvalt kvaliteetsemat digitaalset sidet.

NMT- ja GSM-võrgu kõneminut on aga samas hinnas. See on põhjustatud enamjaolt mõlema poole plussidest ja miinustest. Kui NMT-l on halvem helikvaliteet, siis GSMi puuduseks on vähene levi. NMTd tulekski eelistada nendel, kel on palju liikumist üle Eesti. Just sel põhjusel, et teid on võimalik kätte saada ükskõik kust külakolkast.

Tugevalt võib levi mõjutada äike, mistõttu levi võib langeda nullini. Siis ei ole võimalik teiega ühendust saada ja ka te ise ei saa kuhugi helistada. NMT-l ei tohiks see olla nii suureks probleemiks nagu GSM-võrgu puhul, kuna NMT-võrk katab peaaegu kogu riiki ja osaliselt on mõned alad varustatud topelt-saatjatega. Kui te satute olema sellises piirkonnas, siis ei tohiks olla leviga mingeid probleeme.

Tekibki küsimus, miks arendatakse NMT-võrku? Tegelikult ei toimu sellel erilist arendustööd, vaid olemasoleva võrgu võimalusi kasutatakse maksimaalselt ära. Põhiliselt tegeldakse selle võrgu hooldustöödega. NMT-võrgu alla ei olegi mõtet enam eriliselt raha «magama panna», tuleb lihtsalt võtta sellest veel, mis võtta on.

Minnes üle NMT-telefonide tehnilisema poole peale, võiks mainida nende suhteliselt lühikest kõneaega. Vahemik kõigub 30 ja 150 minuti vahel. Ooteaeg on neil telefonidel keskmiselt 60 tundi. Seda pole just palju, võrreldes uuemate GSM-telefonidega, aga midagi ta ikkagi on. Pead paneb vangutama Nokia 720 kaal, mis on tervelt 1400 grammi. Aku on sel küll võimas, aga ikkagi ei tahaks sellist asja endale vööle rippuma panna. Paras pomm kaasas lohistamiseks.

Minnes tagasi ooteaja juurde, tuleks juttu teha akudest. Ooteaeg sõltub paljuski just akust, mis aeg-ajalt suvatseb tühjaks saada. Võimsamatel akudel on ooteag praegu isegi 200 tundi. See tähendab, et te saate telefoni kasutada peaaegu nädal aega, ilma et tekiks vajadus akut laadida. Standardvarustuses tavaliselt niisugust akut muidugi ei ole. Laadimise juures tuleks jälgida, et aku oleks enne laadimist täiesti tühi. Kui ta seda ei ole, siis võib aku kaotada pärast laadimist osa oma mahutavusest. Muidugi on väga tülikas oodata, kuni aku tühjaks saab.

Aku on olnud NMT-telefonide puhul eriline probleem, kuna nende kaal on ületanud isegi telefoni kaalu. Üsna tülikas lisaomadus. Õnneks on sellest valupunktist üle saadud ja telefoni sisu on muutunud vähe ruumi võtvaks ja kaaluvaks. Aga ikkagi sooviks näha aega, mil aku ooteajaks on tuhanded tunnid ja kõneaeg ulatub sadadesse tundidesse. Siis võib rääkida juba tõeliselt mobiilsest telefonist. Sama probleem on ka elektriautodel.

Jahmatama paneb NMT-telefonide hind, mis ulatub peaaegu kolmeteist tuhande kroonini. Mina ostaksin endale selle raha eest juba kaks GSM-telefoni, aga see olgu juba igaühe enda otsustada.

Ikkagi ei ole mobiiltelefoni ost igaühe jaoks just kõige lihtsam variant olla kättesaadav. Sellise ostu läbimõtlemine pole ka kergete killast pakutava kauba laia valiku ja erinevate võimaluste tõttu. Telefoni võib eelistada aku kestvuse, aparaadi kaalu, disaini jms järgi.

On täheldatud ka mobiiltelefoni kaalu pöördvõrdelist suhet hinnaga. Seda just kasutatud mobiiltelefonide turul. Minna ostma kasutatud NMT-telefoni on muidugi seotud riskiga, kuna aparaat võib olla varastatud. Isegi kui endale osta kasutatud NMT-telefon, siis tuleks kindlasti küsida, kas sellel on olemas dokumentatsioon ja müüjafirma rekvisiidid. Väga palju on selliseid pakkujaid, kellel on telefon «kilekotiga» kaasas. Neid tuleks igal juhul vältida.

Hetkel kuum