4. juuni 1996 kell 22:00

Gazprom ostab Ungari panga

Erastamisagentuuri otsusega müüakse 50% riigile kuuluvatest Altalanos Ertekforgalmi Banki (AEB) aktsiatest Gazprom Bankile, kes edestas konkursil Hollandi ABN Amro ja Lõuna-Korea Hanwha panka, lubades aasta lõpuks suurendada panga kapitali 24 mln dollari võrra.

Kohalik ajakirjandus suhtub tehingusse ebalevalt, arutledes Gazpromi ostu motiivide üle.

Ungari keskpanga esindajad avaldavad lootust, et Vene ja Ukraina firmad hakkavad kasutama selle panga teenuseid. Osa Ungari kommertspankade väitel on nende edukaimad filiaalid just Kirde-Ungaris, kus valitseb küll majanduslik seisak, kuid kuhu SRÜ riikide firmad on paigutanud kõva valuutat. AEB Gazpromi eksporditehinguteks

AEB müük tehti teatavaks vaevalt paar päeva pärast seda, kui erastamisminister Tamas Suchman oli blokeerinud parlamendiopositsiooni survel kohaliku naftauurimisinstituudi müügi ühele Vene firmale.

AEB on Ungari üks väikseimaid panku, millel on kaheksa filiaali Budapestis ja kontor Venemaal, Ukrainas, ?veitsis ja Iisraelis. Ungari pangandusturul on AEB kujunenud põhiliseks riigis töötavate välismaalaste valuutaoperatsioonide korraldajaks.

Gazpromi esindajad teatasid Budapestis, et tahavad AEBd kasutada põhiliselt finantsoperatsioonideks tolles piirkonnas, kuhu Gazprom ekspordib aastas gaasi sadade miljonite dollarite eest. Väidetavasti on AEB ost esimene Gazpromi pangainvesteering väljaspool SRÜd.

Ungaris asutas Gazprom hiljuti kohaliku nafta- ja gaasifirmaga Mol ühisfirma, mis tegeleb gaasi transportimise ja torustike rajamisega. FT

Hetkel kuum