25. juuni 1996 kell 22:00

Rootsis muutub alkoholi sisseveo kord

Kuna Euroopa Liit on ju põhimõtteliselt suur ühisturg, siis tuli Rootsi parlamendil vastavalt Euroopa Liidu eeskirjale vastu võtta uus alkoholi- ja tubakatoodete sissetoomise seadus.

Kui kuni 1. juulini peetakse inimeste reisikotis üleliigset alkoholikogust või si-garetiplokki salakaubaveoks, siis alates tulevast kuust ei ole see enam kriminaalne tegu.

Kui praegu oli näiteks mõnel rootslasel kohvris üle lubatud normi viis pudelit viina, mida ta püüdis salaja läbi tolli viia, siis vahelejäämise korral tuli tal maksta salakaubaveokatse eest 200 Rootsi krooni pudeli pealt ning ka trahvi. Salaalkohol ühtlasi konfiskeeriti. Peale selle kanti seaduse vastu eksinu nimi infokeskuse registrisse ning tal võis tekkida probleeme laenu saamise ja krediitkaardiga.

Pärast 1. juulit ei ole Rootsi tolliameti esindajatel enam õigust reisijatel kaasas olevat lisaalkoholi ja -sigarette konfiskeerida.

Kellel avastatakse viis lisapudelit, tuleb endiselt maksta pudeli pealt 200 krooni maksu ning 50% lisamaksu kogu maksusumma pealt, kuid talle jäetakse alkohol alles.

Samuti ei ole tolliametnikul õigus raha ise sisse nõuda, vaid ta saadab teate maksuametile, kes raha kasseerib. Kui lisaalkoholiga reisija on välismaalt, siis on talt raha sisse nõuda üsna võimatu.

Seaduse muutumine tähendab ka seda, et Rootsi tollil ei ole enam lubatud tubaka ja alkoholi leidmise ettekäändel inimesi läbi otsida.

Ehkki ülemäärase alkoholi- ja tubakasaaduste koguse puhul tuleb inimesel tõestada, kuidas ta seda isiklikul otstarbel kasutab, on ajalehe Svenska Dagbladet arvates sel puhul asja kohtusse andmise võimalus minimaalne. SD

Hetkel kuum