7. juuli 1996 kell 22:00

Laaniste lahkub tüüri juurest

Eesti Kindlustuse peadirektori kohale oli Hoiupangal ka teine kandidaat, endine maksuameti peadirektor Ardo Ojasalu, kes pole aga Hoiupangale oma valmisolekust sellele kohale asumiseks teatanud.

Virkus sõnas, et tema on oma nõusoleku andnud. «Mulle ei meeldi enne kaagutada, kui muna valmis, eriti kui pärast kaupa ei saa,» lisas Virkus. Samas möönis ta, et kindlustus on huvitav ala ja selle eriala tippspetsialiste Eestis eriti palju pole -- miks mitte proovida.

Virkus sõnas, et Hansapangast lahkus ta eelkõige seetõttu, et neli aastat ühel ametikohal töötades muutusid edasised perspektiivid häguseks. «Kui ma lugesin, et minu koha täitjale pakutakse 50 000 krooni palka, siis küsisin personaliosakonnast, kas ma ei saaks ka kandideerida,» lausus Virkus.

Eesti Kindlustuse senisele peadirektorile Enn Laanistele, kes on sellel ametikohal töötanud 1982. aastast, pakub Hoiupank juhatuse liikme või juhatuse nõuniku kohta. «Laaniste on Eesti Kindlustuse elav ajalugu,» selgitas Hoiupanga juhatuse esimees Olari Taal. Laaniste on Eesti Kindlustuses töötanud ühtekokku 35 aastat.

Laaniste ise märkis, et kuna tema jaoks on kõik veel segane, ta oma võimalikku lahkumist või jäämist kommenteerida ei soovi. Laaniste on lisaks peadirektori kohustele ka Hansa Kindlustuse juhatuse liige, mille aktsionär on Eesti Kindlustus.

Kolmapäeval peaks erastamisagentuur allkirjastama ASiga Fiir Eesti Kindlustuse aktsiapaki ostu-müügilepingu, millega RASi Eesti Kindlustus 280 000 krooni suuruse aktsiapaki ostab Hoiupanga Väärtpaberite ASile kuuluv Fiir, mis loodi spetsiaalselt Eesti Kindlustuse erastamiseks.

Hoiupank maksab Eesti Kindlustuse eest 55 miljonit krooni, millest pool tasutakse EVPdes. Seega kujuneb tegelikuks ostuhinnaks 32,5 miljonit krooni. Hoiupanga juhatuse liikme Aare Kilbi sõnul kavatseb pank kogu summa ära maksta juulikuu jooksul.

Pindi Investi koostatud äriplaani kohaselt müüb Hoiupanga Väärpaberite AS erastatud Eesti Kindlustuse aktsiapaki Hoiupanga Elukindlustuse ASile, millel on kolm osanikku: Eesti Hoiupank, Profit OY ja Hansa Investeeringuute AS, Pindi Investile emiteerib Hoiupank täiendavaid aktsiaid.

Hoiupanga Elukindlustuse aktsiakapital on hetkel 2,1 miljonit krooni, mis jaguneb kolme aktsionäri vahel võrdselt. Kuna Hoiupanga Elukindlustus sai tegevuslitsentsi paar päeva pärast kindlustusseaduse muutmise seaduse vastuvõtmist, andis litsentsikomisjon Hoiupanga Elukindlustusele erilitsentsi, mille kohaselt peab tegutsemise alustamiseks aktsiakapitali suurendama 12 miljoni kroonini.

Hoiupank on oma partneritega kokku leppinud, et Hoiupanga Elukindlustuse aktsiakapitali suurendab 10 mln krooni võrra Hoiupank, millega pank muutub Hoiupanga Elukindlustuse aktsiate kontrollpaki omanikuks.

Kuna valdusettevõttest Hoiupanga Elukindlustus saab kogu Eesti Kindlustuse aktsiapaki omanik, jagunevad Eesti Kindlustuse aktsiad proportsionaalselt Hoiupanga Elukindlustuse aktsionäride vahel, kelleks saavad lisaks senistele aktsionäridele ka Pindi Investi omanikud. Hoiupanga Elukindlustus jääb valdusettevõtteks ega hakka iseseisvalt tegutsema.

Eesti Kindlustuse aktsiatest läheb Äripäeva andmetel ca 74% Hoiupangale, ca 15% aktsiatest saab Pindi Invest, ülejäänud aktsiad jagunevad võrdselt Soomes registreeritud Profit OY ja Hansapanga tütarfirma Hansa Investeeringud vahel.

Aare Kilp sõnas, et edaspidi võib Eesti Kindlustusse tulla sisse rahvusvaheline investor. «Nagu Hoiupanka tuli kunagi EBRD,» märkis Kilp. Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupank (EBRD) on Eesti Panga ja Hansapanga kõrval üks Hoiupanga tuumikomanik.

Äripäevale on usaldusväärsetest allikatest kinnitatud, et pärast ostu-müügilepingu jõustumist hakkab omanike määratavasse nõukogusse kuuluma kolm Hoiupanga esindajat, üks Hansa Investeeringutest ja tõenäoliselt ka ettevõtte senine tegevjuht.

Suure tõenäosusega hakkavad juhatuses Hoiupanka esindama Hoiupanga Elukindlustuse juhatuse liikmed Priit Haller, Tõnu Liik ja Aare Kilp; Hansa Investeeringuid firma juht Joakim Helenius ja Eesti Kindlustuse senine peadirektor Enn Laaniste. Eesti Kindlustuse nõukogu peab ühe esimese otsusena määrama ametisse kindlustusseltsi juhatuse. Kilp kinnitas, et nõukogu annab uue meeskonna koostamise õiguse uuele peadirektorile.

Teise strateegilise otsusena peab Eesti Kindlustus 15. augustiks Rootsi kindlustuskontsernile Trygg-Hansa teatama, kas ta soovib minna kaasa Hansa Kindlustuse aktsiakapitali tõstmisega.

Eesti Kindlustusele kuulub 8% ja Trygg-Hansale 92% Hansa Kindlustuse aktsiaid.

Hetkel kuum