21. juuli 1996 kell 22:00

Suurvürstitar sekkus vodkatülisse

Suurvürstitar Leonida teatas oma kavatsusest kinkida Pierre Smirnoff Companyle medal, mis kinnitab, et tegemist on «tsaariperekonna ametliku varustajaga».

«Loomulikult olen ma seda ise proovinud,» teatas 81aastane vanadaam. «Mulle see maitseb ning kõik, kes mind mu Pariisi kodus külastavad, joovad seda.»

Probleem on aga selles, et tsaariperekonna ametliku varustaja au on endale nõudnud juba Smirnovi perekonna Venemaal tegutsev haru. Boriss Smirnov on viis aastat kohut käinud, et saada õigust revolutsioonieelsel Venemaal vodkat valmistanud Pjotr Smirnovi loodud kaubamärgile.

Tüli ulatub tagasi sajandivahetuse aega, mil Smirnovi pojad hakkasid vaidlema, kummale tsaariperekonna lemmikvodkat valmistanud viinavabrik kuulub.

Boriss väidab enese olevat ühe poja veresugulase, samas kinnitab Pierre Smirnoff Company, et omandas firma nime perekonna Prantsusmaale emigreerunud harult 1939. a. Kompanii omanik on Suurbritannia firma Grand Metropolitan Ameerikas asuv tütarettevõte.

Tsaariperekonna elatanud esindajad on Venemaal tegutseva Boriss Smirnovi juba varem petturiks kuulutanud, süüdistades teda dokumente ja sugupuud lehvitades retseptide varastamises, allkirjade võltsimises ning KGP sulaseks olemises.

Moskvas saab vodkat osta igasuguse hinnaga, kuid USAs toodetud vodka võib Venemaal valmistatud versioonist olla ligi kaks korda kallim. Moskva pargis poolikut lahendanud mehed olid aga rivaalitsevad vodkamargid vahetanud sootuks odavama kodumaise sildiga pudeli vastu, väites, et neil ükspuha kõik. REUTER-ÄP

Hetkel kuum