23. juuli 1996 kell 22:00

ELis kuhjuvad lihamäed

«On selge, et mingeid eraldi summasid meile ei anta,» ütles Iiri põllumajandusminister Ivan Yates. Olukord on seda kriitilisem, et neljapäeval kohtuvad ELi rahandusministrid hakkavad arutama liidu eelarve kärpimist 2,5 miljardi ECU (3,1 miljardit dollarit) võrra.

Alates märtsist, mil Suurbritannia teatas hullu lehma tõve võimalikust seosest inimestel esineva ajuhaigusega, on loomaliha müük Euroopas kahanenud 40 protsendi võrra.

Vältimaks lihamägede kuhjumist, soovib EL 1--1,5 miljardit ECUd (1,27 kuni 1,9 miljardit dollarit) teraviljasektorist veisekasvatajatele ümber jaotada. Kaalumisel on ka põllupinna vähendamine, mis farmeritel tuleb ületootmise vältimiseks harimata jätta.

Talunikud leiavad, et praegune määr, mis jätab sööti 10 protsenti ELi teraviljakasvatuseks sobilikest maadest, on liiga kõrge, arvestades maailma viljavarude vähenemist ja nõudluse kasvu.

Lehmataud on visa ELi päevakorrast taanduma -- vastsed tõendid viitavad seosele veisehaiguse ja lammastel esineva sarnase tõve vahel.

ELi põllumajandusvolinik Franz Fischler ruttas teatama uutest abinõudest toiduahela turvalisuse tagamisel, vältimaks paanika vallandumist ka lambalihatoodete puhul. REUTER-ÄP-BNS

Hetkel kuum