30. juuli 1996 kell 22:00

Austraallased tegid Kukulinna tenniseväljakud

Möödunud suvel ?okeerisid kodu-Eestit külastanud Rumme telliskivipuruga kaetud tenniseplatsid.

«Austraalias on ka koolidel tunduvalt parema kattega väljakud,» selgitab pensionipõlve pidav endine Melbourne'i rahandusspetsialist Ilmari Rumm vajadust siia hea tennisekompleks ehitada.

Sobiv koht leiti Tartust 18 kilomeetri kaugusel Saadjärve kaldal Kukulinnas, endise mõisakompleksi ja supelranna kõrval. AS Kukulinn on Tartu vallalt mõisakompleksi 49 aastaks rendile võtnud ja kavatseb selle korda teha.

«Algul plaanisime viit väljakut, aga tegime neli, seal on veel ruumi juurde ehitada,» märgib Rumm. «Olen veendunud, et tegime siia kõige parema kattega väljakud Balti riikides,» lisab ta.

Eesti tenniseliidu peasekretär Mati Kuum, kes polnud uuest tennisekompleksist veel midagi kuulnud, tundis siiski rõõmu heatasemelise mängimiskoha lisandumise üle. «Tennisehuvilisi on Eestis rohkem kui väljakuid ja treenerid ei suuda kõiki õpetada,» kurdab ta. Kuuma sõnul oli 1993. aastal Eestis 120 tenniseväljakut. Täna täpsed andmed puuduvad, kuid paarkümmend väljakut olevat kindlasti juures.

Kukulinnas juhib endise mõisakompleksi, sinna juurde ehitatud pioneerilaagri, restorani ja motelli majandamist ning tenniseväljakute ehitamist Ilmari poeg Justin-Paul Rumm. Mõnda aega professionaalse viiuliartistina esinenud Justin müüs viiuli maha, kolis Austriasse ja tegeleb praegu oma muude äriprojektide kõrvalt ka Kukulinna puhkekompleksi töö ümberkorraldamisega.

Justin kutsuski Austraaliast appi Michael Henchey, hinnatud tenniseväljakuehitaja, kes on rajanud üle 500 tennisekompleksi mitmel pool maailmas. Tema valatud katteid leiab ka Davis Cupi ja US Openi väljakutel.

«Kasutame professionaalsete tennisistide seas hinnatud cushion-coat süsteemi, mis tagab väljaku vetruvuse ning vähendab mängijate vigastusvõimalusi,» märgib Justin Rumm.

Väljakukate on toodud USAst ja kolmeteistkümne kihina asfaltplatsile valatud. Piirdeaiad pärinevad Ungarist, väljakupostid ja võrgud Austraaliast. Mullatööd ja asfaldipaigaldus telliti siinsetelt firmadelt.

ASi Kukulinna aktsionärid on ka Vambola Niit ja Vello Rumm, kuid tenniseväljakute kahemiljonilist projekti rahastasid täielikult Ilmari ja Justin Rumm, kes lisaks oma vahenditele kasutasid ka Austraalia eestlaste sääste.

Justin loodab tenniseväljakute, vana mõisakompleksi ja seda ümbritseva atraktiivsuse abil viia Kukulinna Euroopa kaardile. Magnetina on tal plaanis kasutada Kalevipoega, kes pärimuste järgi Saadjärve ümbruses müttas, ja Eesti mütoloogiat.

Kui mõisahoone korda teha suudetakse, tahavad Rummid seal korraldada maailmamainega klassikalise muusika spetsialistide koolituskursusi ja muusikaseminare.

Tartu vallavanem Aivar Soop on tenniseväljakute üle uhke ja näeb Rummides Kukulinna kompleksi kordategijaid. «Oleme juba pidanud läbirääkimisi mõisakompleksi müügi üle,» märgib Soop.

Järgmisel suvel ehitatakse tenniseväljakute kõrvale klubiruumid ja välikohvik. Praegu on pesemiseks ja riietumiseks ümber kohandatud üks endise pioneerilaagri hoone.

Tennis on Eestis mäesuusatamise ja veespordialade kõrval saanud üheks ärimeeste meelisharrastuseks. Kohalikud kroonimiljonärid on endale eraviisiliselt treenereid palganud, et tennisemängu algtõed põhjalikult selgeks saada.

Mati Kuuma andmeil on juba päris mitu siinset miljonäri oma eluaseme kõrvale päris isikliku tenniseväljaku rajanud.

Tennisemängu atraktiivsust on varmad kasutama ka poliitikud. Möödunudsuvisel tennise?õul Pärnus näitasid riigikogu spiiker Toomas Savi ja välisminister Siim Kallas oma oskusi lumelabidaga punkte lüüa. Ehk sai nii mõnegi spordisõbra hääle ka vahetevahel tennisereketiga poseeriv Venemaa president Boriss Jeltsin.

Hetkel kuum