25. august 1996 kell 22:00

Piimatootjad valmistuvad ühinema

KPÜ Eesti Piim juhatuse esimees Jaanus Murakas ütles, et nende eesmärgiks on haarata võimalikult suur osa töötlevast tööstusest oma kontrolli alla.

«See on ajalooline sündmus, et nii palju piimatootjaid nõustus lõpuks ühise laua taha istuma,» möönis Murakas. Tema väitel oli reedel koos kümne piimaühistu juhatused, kokku 40 inimest, kes ühehäälselt volitusele alla kirjutasid.

Eesti Piima juhatusele antud volituste tulemusena soovivad Eesti piimatootjad näha konkreetset plaani, kuidas saaksid tootjad ühineda.

Muraka sõnul on piimatootjaid ära tüüdanud suurte tööstuste omavaheline kemplemine piimarahade ümber ning seetõttu tahavad siinsed piimatootjad luua sarnase organisatsiooni, nagu on Valio Soomes või Arla Rootsis.

Murakas märkis, et piimatootjatel on senise piimanduspoliitika juures vastumeelne, et suured piimatööstusettevõtted soovivad teenida 10--15 miljoni krooniseid kasumeid aastas, mis on tegelikult saamata jääv piimaraha.

Jaanus Murakas lisas, et ühinemissuundade väljatöötamise käigus selgub ka see, millist finantseerimisallikat tulevikus kasutama hakatakse.

1995. aasta seisuga on maaelu arengu fondi raha Eesti tootjatele enim vahendanud Virumaa Kommertspank, kelle osa on 48 protsenti. Ühispanga vahendatud summade osakaal maaelu fondist on 7 protsenti.

Hetkel kuum