19. september 1996 kell 22:00

Kas president selgub täna?

Ei ole kindel. Arvan, et ka valijamehed on natukene segaduses, et kandidaate nii palju on.

Osa on küll kandidaadi ise esitanud, aga paljud ei ole nende esitamisega ise seotud olnud.

Kui lugeda kokku, palju peaks üks või teine uus presidendikandidaat hääli saama, siis ma usun küll, et suur osa kokku tulevatest valijameestest on segaduses.

Kui arvestada, et teise vooru läheb kaks enim hääli saanud kandidaati, siis ma arvan, et president saab küll valitud, aga alles pärast väikeseid segadusi.

Siiski arvan, et homme (täna -- toim) president ära valitakse.

Ma ei ole asjaga kursis. Suure üllatusega olen lehtedest lugenud, et kandidaate on juba viis.

Kui ma just midagi arvama pean, siis tundub, et valimiskogus ei saa president valitud.

Nagu ikka meil kombeks, tekib viimasel hetkel palju lahendamata probleeme ja antud juhul näiteks väga ahvatlevaid kandidaate. Selles suhtes on valijameestel väga raske valikut teha.

Üles seatud kandidaadid on antud momendil sümpaatsed väga suurtele hulkadele Eesti inimestele, seega läheb tõenäoliselt raskeks rebimiseks.

Ei saa ei Lennart Meril ega ka teistel kerge olema.

Ei usu, et president valimiskogus ära valitakse. Või pikemalt vastates, lehti lugedes ja toetudes pressis avaldatule, ei usu, et valijamehed valivad presidendi ära. Arvan, et sellega läheb veel aega.

Valimiskogule on kandidaate üles seatud palju ja teisest küljest ei pruugi omavalitsustest tulnud inimesed, valijamehed, käituda täpselt niimoodi, nagu nad on siiani ajakirjanduses lubanud.

Nende tegelik käitumine võib lubatust hoopis erinev olla, ka on olukord pärast uute kandidaatide üles seadmist praegu ju märgatavalt muutunud.

Olen täiesti veendunud, et valijamehed valivad presidendi ära. Kui ei valita, siis paneb mind küll imestama, et Eesti Vabariigis üldse midagi toimub.

Presidendi valimata jäämine ei jäta meist kõige paremat muljet ka välismaailmale.

Arvan, et Lennart Meri ja Arnold Rüütel jõuavad tõenäoliselt valijatekogus teise vooru. Teiste valimiskogus üles seatud kandidaatide jaoks jäi aeg ilmselt liiga lühikeseks, neid ei saa eelpool nimetatutele konkurentidena tõsiselt võtta.

Minu isiklik eelistus on Lennart Meri.

Hetkel kuum