19. september 1996 kell 22:00

Valimiskogu on Lennart Meri viimane võimalus

Kui täna keskpäeval Estonia kontserdisaali kogunev valimiskogu ei suuda riigikogu eeskujul Eestile presidenti valida, siis tuleks hakata mõtlema kuningriigi välja kuulutamisele, sest kuningat ei ole vaja valida.

Äripäev usub, et valimiskogu suudab presidendi ära valida. Valimiskogu enamuse toetuse võivad toimetuse arvates saada ainult kaks kandidaati -- Lennart Meri ja Tunne Kelam. Teiste kandidaatide võimalused täna valituks saada on nullilähedased.

Kõige suuremad on Lennart Meri shansid. Kui vaadata avaliku arvamuse uuringuid, siis on see ka täiesti loomulik, sest Meri populaarsus rahva hulgas on märgatavalt suurem kui tema konkurentidel.

Meri edu puhul kaasneb aga oht, et president muutub oma käitumises jäärapäiseks ja kontrollimatuks. Ei saa välistada ka võimalust, et Meri hakkab kätte maksma oma praegustele vastastele.

Järgneval viiel aastal pole Meri enam mõjutatav ühegi erakonna poolt ja temast saab väga halb partner riigikogule. Kuna järgmises presidendikampaanias Meri enam osaleda ei saa, siis süveneb tema üleolev suhtumine riigikogusse veelgi.

Merile oli tõsiseks hoobiks Isamaliidu otsus seada presidendikandidaadina üles Tunne Kelam. Äripäev on seisukohal, et Kelam pole presidendina sugugi halvem kui Lennart Meri.

Kelami võidu korral paraneb kindlasti ka riigikogu ja presidendi vaheline koostöö. Mingeid suuri muutusi ja tagasilööke majanduselus ja välispoliitikas ei toimu. Võrreldes Meriga pole Kelam aga nii iseseisev ja on kindlasti nõuandjatest mõjutatav.

Kõige raskem on prognoosida Arnold Rüütli toetajate arvu. Vahetult pärast presidendivalimiste läbikukkumist riigikogus avasid maamehed shampanjapudeleid ja olid oma eelseisvas edus kindlad. Mida lähemale jõudis aga tänane päev, seda vaiksemaks jäid Rüütli toetajad.

Rüütli lüüasaamine on tõsine hoop maameestele, kes usuvad, et neil on maapiirkondades suur toetajaskond.

Siiri Oviiri ja Enn Tõugu toetajaskond on aga Eesti riigipeaks saamiseks liiga väike ja arvatavasti teise vooru nad ei jõua. Enn Tõugu soov presidendikarussellis keerelda jääb mõistetamatuks.

Samuti jääb mõistetamatuks, miks põhjendab Oviir oma kandideerimist sellega, et Eesti vajab presidendiametisse naist. Oviiri edu korral saaks presidendiks de facto Edgar Savisaar, kes üritab presidendivalimist viia uuesti riigikokku.

Muidugi võib juhtuda, et valimiskogu ei saa presidendi valimisega hakkama ja tegevus jätkub jõuab taas riigikogus. Arvatavasti ei jäta riigikogu uut võimalust kasutamata ja suudab teisel katsel presidendi valida.

Kindlasti tähendaks aga selline stsenaarium, et Meri peab Kadrioru lossist välja kolima. On võimalik, et riigikogus ei saa toetust ka teised praegused kandidaadid ja presidendiks osutub keegi kuues.

Juhul kui riigikogu ei saa ka teisel ringil presidendi valimisega hakkama, tuleks rahva algatusel üritada riigikogu laiali saata.

Hetkel kuum