19. september 1996 kell 22:00

Vändralased on pettunud enda passiivsuses

ärilõuna: Rannahotelli restoran Pärnus

argilõuna: Meeri

spordiklubi: Vändra staadion

kogu pere lõõgastus: -

ööklubi: Pärnu klubid

külaliste majutus: Rannahotell Pärnus

kultuuriasutus: talumuuseum Kurgjal

Allikas: kümme Äripäeva lugejat Vändrast

Kuue vastaja arvates iseloomustab vändralaste tegelikku olukorda püüd kesistes tingimustes toime tulla, millega kaasneb üleüldine passiivsus.

Soliidseks ärilõunaks kõlbavad enamiku arvates vaid Pärnu restoranid, nimetati Rannahotelli, Victoriat, Strandi, Viikingit. Vändra majapidamistarvete kaupluse juhataja Elve Saarma ei häbene külalistega minna ka Ilona baari, kus on maitsvad toidud ja alati vähe rahvast. Hoiupanga Vändra filiaali juhataja Enn Valma loodab varsti avatavale Wendre restoranile, millest tõotab kujuneda igati tasemel söögikoht ja vaba aja veetmise paik.

Argilõunaks sobib enim kiirtoidukoht Meeri. Seal on puhas ja valge, kiire teenindus ja taskukohased hinnad. Nimetati ka Vanemuise, Ilona, Oru ja Karu baari, ent paljude arvates jätab sealne seltskond soovida, ka teenindustaseme tõstmisega pole vaeva nähtud.

Siiski pidavat toidud väikebaarides olema üllatavalt maitsvad ja odavad.

Spordielu on enamiku arvates mandunud, mis väljendub ühisürituste puudumises. Soojalt meenutati Vändra vaibajooksu. Vaatamata väidetavale mandumisele tegutseb Mispo jooksuklubi, korvpalliklubi. Kasutatakse hea kattega staadionit, gümnaasiumi võimlaid.

Jõusaal asub ASi Wendre ruumes, ent vastanute sõnul on see vaid valitud seltskonnale. Populaarne on ujula Tootsis. Kohalike tenniseväljakute kvaliteet ei kannatavat kriitikat.

Klassikalisi pereüritusi Vändras ei toimu. Eelistatakse suhelda perekonniti ehk sõita Pärnusse või Viljandisse. Elve Saarma sõnul korraldab üritusi ka Vändra naisselts, ent neis osaleb kindel seltskond.

Kui soliidne äripartner soovib õhtul tantsima minna, tuleb sõita Pärnusse. Kui on aga tegemist vähemnõudliku külalisega, sobib lõõgastumiseks ka Suurejõe baar, mida eelistavad noored. Taas on põhjust rääkida varsti avatavast Wendre restoranist, millest peaks kujunema just nõudliku publiku meelelahutuskeskus.

Korralikud majutustingimused Vändras puuduvad. Vaid hooldekodu juures on kohaldatud üks majatiib, mis vastanute sõnul on paraku hädapärane, mugavusteta ööbimisvariant. Nii sõidetakse Pärnusse Rannahotelli või Victoriasse.

Enamik vastajaid peab kultuurielu kesiseks, milles süüdistatakse eelkõige inimeste endi passiivsust, sest tingimusi on: suurte ruumidega kultuurimaja, vabaõhulava. ASi Vändra Värk juhatuse esimehel Jaan Metslal on kahju, et vabaõhulava on käest lastud. C. R. Jakobsoni talumuuseum Kurgjal on aga kultuurielu meka staatust vääriv paik. ASi Wendre tegevdirektori Mati Tiimusi sõnul viibis ühel «Kraavihalli» etendusel koguni 850 inimest.

Hetkel kuum