6. oktoober 1996 kell 22:00

Ministrid prognoosivad Eesti liitumist Euroopa Liiduga sajandivahetuseks

Eurominister Riivo Sinijärve sõnul peaks Eesti ELiga liitumiseks valmis olema 1. jaanuariks 2001. «Meie valmistume selleks, et olla siis valmis, kas ka Euroopa Liit selleks ajaks oma protseduuriga valmis jõuab, on oma küsimus,» kinnitas Sinijärv.

«Eks see prognoosimine on väga keeruline, kuid ma loodan siiski, et sajandivahetuseks võiks selgus majas olla,» rääkis majandusminister Andres Lipstok.

«Kõige kiiremini, lähtudes Euroopa Liitu võtmise tehnoloogiast, läheb miinimum neli aastat,» lisas Siim Kallas. «Kuid kogu selle asja juures on hulk poliitilisi aspekte, mis võivad seda protsessi ühel või teisel moel mõjutada, mitte ainult positiivses suunas.»

Möödunud nädalal Tallinnas toimunud konverentsil «Eesti ja Euroopa Liit» ütles Siim Kallas, et Eesti Euroopa Liidu liikmeks saamise protsess on läinud aastatega eelkõige konkreetsemaks.

«Alguses olid pigem poliitilised otsustused, -- ideed ja valmisolek, et Euroopa Liitu saada,» meenutas Kallas. «Nüüd oleme juba jõudnud vastata Euroopa Liidu küsimustikule, mis on väga mahukas töö.»

Andres Lipstok peab enda sõnul oluliseimaks tööks majandusministeeriumis Euroopa Liidu küsimustikule vastamist. «Minuni jõudnud info kohaselt on Euroopa Liidu ametnikud meie vastustega rahule jäänud,» lisas Lipstok.

Riivo Sinijärve sõnul on Eesti jaoks täna suurim töö erinevate institutsioonide korralik töölepanek. «Ma ei usu, et takistuseks oleks praegu seaduste ettevalmistamine. Meil on küll palju seadusi puudu või nad on lünklikud, kuid see töö käib ja see on hästi planeeritud,» lausus Sinijärv

Kallase sõnul puuduvad Eestil siiski mitmed olulised seadused, mis oleks hädavajalikud Euroopa Liidu liitumisel. «Seda eriti sellistes valdkondades, nagu standardiseerimine ja võrdse konkurentsi tagamine,» selgitas Siim Kallas.

Hetkel kuum