7. oktoober 1996 kell 22:00

Viisa taotlemise vahendus nõuab kulutusi

Kuna viisade vormistamisel saadakse petta firmadest, kes reklaamivad end kui ülikiiret ja imeodavat viisavormistajat, siis tasub usaldada turismivallas tuntud tegijaid.

Ka sellised reisibürood pakuvad kiirteenust, mille hind on ca 150 krooni ilma käibemaksuta. Kiirtellimuse puhul esitab reisibüroo taotluse viisa ennetähtaegseks vormistamiseks, ent ei saa garanteerida selle saamist. Ebaõnnestumisel peaks juurdemaks tagastatama.

Teenustasu peaks katma kõik kliendiga seotud asjaajamiskulud: transpordi, paljundused, ankeedid, täieliku teabe konsulaadi nõuete kohta viisa taotlemisel, ankeedi täitmise õigsuse kontrolli, vajadusel reisibüroo töötaja päevaraha. Teenustasu ei sisalda välisriigi kehtestatud lõivu viisataotluse läbivaatamise ja viisa vormistamise eest.

Viisa vormistamise teenust pakkudes alustab eeskujulik büroo lepingu sõlmimisega. Selle kohaselt peab büroo vastutama kliendi dokumentide säilimise eest ajal, mil need on välisriigi konsulaadis. Juhuks, kui dokumentidega midagi juhtub, peaks lepingus olema fikseeritud kahju hüvitamise kord.

Osa Eesti reisibüroosid vormistab viisa vaid juhul, kui klient ostab büroost ka ülejäänud reisiteenused või enamiku sellest: puhkusepaketi, lennu- või rongipiletid, reisikindlustuse, broneerib majutuse vms. Sel juhul maksab klient vaid viisa eest nõutava riigilõivu.

Enamik reisifirmasid aitab aga nende riikide viisade taotlemisel, mille esindused asuvad Eestis. Tavaliselt on kehtestatud kaks tariifi: neile, kes soovivad vaid viisat, ja neile, kes tellivad samast büroost ka teisi teenuseid. Tihti piisab reisikindlustuse ostmisest, et maksta viisa taotlemisega seotud kulutused soodustariifi alusel. Stockholmis, Riias ja Helsingis asuvate saatkondadega suhtlemisel kasutavad sellised bürood aga näiteks Estraveli, Aves Reiside, Baltic Toursi või teiste abi, kelle kullerid käivad Soomes ja Rootsis regulaarselt.

Kuigi rühmadele on määratud kindlad soodustariifid, väidavad paljud reisibürood, et sellistel puhkudel kujuneb teenuse hind kokkuleppel.

Transiitviisade muretsemisel kehtivad eraldi, põhimaaga võrreldes madalamad tariifid. Viisade vormistamise vahendamisel endistesse NSV Liidu vabariikidesse kehtivad eraldi hinnakirjad. Nii neisse saatkondadesse kui ka Riias asuvasse Iisraeli saatkonda soovitatakse segaduste vältimiseks pöörduda viisa taotlejal isiklikult.

Hetkel kuum