8. oktoober 1996 kell 22:00

Katastriüksuste moodustamise tähtaeg pikeneb

Enne 7. juunil kehtima hakanud maareformiga seonduvate õigusaktide muutmise seadust tasus riik maa tagastamisega seotud kulud kõigile. Uue seaduse järgi hakkas riik tasuma maa tagastamisega seotud kulusid ainult neile, kes võõrandamise hetkel olid maa omanikud või lapsed.

Uue seaduse järgi pidi riik katma ka nende kulud, kes olid 7. juuniks esitanud kohalikule omavalitsusele taotluse katastriüksuse moodustamiseks, kuid ei olnud võõrandamise hetkel maa omanikud või nende lapsed. Nende taotletud katastriüksuste moodustamisega pidid kohalikud omavalitsused valmis saama 7. novembriks. Nüüd taotles mõõdukate esindaja Vambo Kaal, et tähtaega pikendataks 7. aprillini.

Kaalu sõnul ei jõua maa-amet, maakataster ja maamõõtjad kõiki seaduslikult alustatud töid 7. novembriks lõpetada. Ühe põhjusena nimetas Kaal, et riik ei ole suutnud õigeaegselt tasuda maamõõdu firmadele, kes on saanud töötasu kätte 3--4kuulise hilinemisega.

Teiseks märkis Kaal, et kuna maa-ameti spetsialistid levitasid raadio ja pressi kaudu infot, et riik ei hakka tööde eest maksma, siis maamõõtjad katkestasid tööde tegemise. Kolmandaks takistuseks on Kaalu sõnul lihtsalt maamõõdufirmade ja maamõõtjate vähesus.

Augusti lõpu seisuga oli maa-ameti andmetel lõpetamisele kuuluvaid töid 8037, mille finantseerimisks kulub kulub 39,7 miljonit krooni.

«Kui lähtuda, et nendest töödest suur osa tehakse ära enne 7. novembrit, siis tähtaja pikendamine nõuab riigilt umbes 15--20 mln krooni lisakulutusi,» sõnas Kaal. Tema sõnutsi on tähtaja pikendamine paratamatu: «Ma olen kindel, et tuleme selle küsimuse juurde tagasi märtsis, et taas lisaaega anda, ent miks mitte rääkida maareformist riigikogus iga viie kuu tagant.»

Kaalu sõnul võib maade tagastamist pidurdada hoogustunud maa eelisostuõigusega erastamine, sest need, kes maid erastavad, saavad maamõõdu firmadele maksta kõrgemat hinda kui riik.

Et maamõõtjatest on puudus, nentis ka erastamisagentuuri maaüksuste erastamise osakonna direktor Mati Meeliste. Ta lisas, et riigi kulul maade tagastamise ümber käiva kampaania pikendamine on kahekordistanud maamõõdistuse hindasid.

Hetkel kuum