9. oktoober 1996 kell 22:00

Leppik Vene ja Eesti vahel

Tõnu Leppik istub oma Tartu mnt kontori kabinetis ja kinnitab talle omasel vaiksel ning emotsioonitul häälel, et hiljemalt oktoobri lõpuks saab ta võlaasjad klaaritud. Tallinna linnavalitsusele Laagna poe eest võlgu oleva 2,3 miljonit krooni lubab Leppik tasuda vastavalt omavahelisele kokkuleppele.

Teise võla -- 800 000 krooni pluss teist sama palju viiviseid, peab Leppik tasuma oma pikaajalise hea tuttava Toomas Tooli juhitavale firmale Baltfood, kes võla kättesaamiseks T. L. Investeeringule pankrotihagi esitas. «Need on võib-olla lihtsalt meie omavahelised suhted, mis minu kaugemal olles on teravnenud ja siia tagasi tulles maha jahtunud,» selgitab Leppik. Ta möönab põgusalt, et Toomas Tooli asjaajamisviis selle võla puhul talle ausalt öeldes ei meeldi.

Tõnu Leppik eitab, et ta vahepealsetel kuudel ennast Venemaal kellegi eest varjas. Tegemist on järjest rohkem aega nõudvate äriprojektidega, mis nüüdseks siiski ise jooksma on hakanud, ütleb ta.

Leppiku sõnul on tema üks suurim ja aeganõudvaim projekt Venemaal juba 1992. aastast tegutsev firma Diaros, mille aastakäibest annab põhiosa -- 20 miljonit dollarit -- võlgade sissenõudmine. Lisaks tegutseb Diaros vagunite ja vedurite liisimisega üle Venemaa, raudteetariifide müügiga ning metalli ja muude kaupade ekspedeerimisega.

Veel kaupleb Leppik kinnisvaraga. Selleks puhuks tegutseb Moskvas firma Minstroinvest. «Moskvas on muide väga huvitav kinnisvaraga tegeleda,» leiab Leppik tagasihoidlikult. «Olenevalt võimalustest ja läbisaamisest teatud Moskva linnastruktuuridega on võimalik edukaid tehinguid sooritada.»

«Minu partneriteks Venemaal on kohalikud suurärimehed,» jätkab Leppik, «kes tegutsevad küllaltki suure jõuga juba üheksakümnendatest aastatest.» Üks neist on Leppiku sõnul Usman Masajev. Tegu on Moskvas väga tuntud ärimehega, kes varub sütt metalliettevõtetele, pakub ekspediitorteenuseid ning kaupleb väga laialt metalliga. Masajev olla ka suurim metallitarnija Kamazi autotehasele. Siit ka järgmine Leppiku pädevusse kuuluv tegevusvaldkond -- Kamazidega kauplemine.

Hoolimata suure raha liigutamisest ei ümbritse Leppikut ihukaitse. «Mul on lihtsalt sõpru ja äripartnereid, kes on tuntud ja kes on ka aktsionärideks teatud ettevõtetes,» viitab Leppik tagalale. «Seni kuni nendega midagi ei juhtu, pole ka mul põhjust karta.»

Hetkel kuum