14. oktoober 1996 kell 22:00

Valitsuskoalitsiooni ootavad muudatused

Mõõdukate esindaja Vambo Kaalu sõnul võib olla kindel, et juba enne selle aasta lõppu toimuvad muutused nii valitsuskoalitsioonis kui poliitiliste liitude struktuuris.

Reformierakondlane Jürgen Ligi nentis, et kuna praegune valitsus ei ole stabiilne, siis ei saa välistada, et tuleb uus valitsus.

Uue valitsuse moodustamiseks on mitu võimalust, parlament võib riigieelarvet mitte vastu võtta, koonderakond võib lõheneda jne. «Vähi natuuri puhul ma ei usu, et tal sobiks partei juhi koha pealt tulla üle reformierakonda,» märkis Ligi. Koonderakonna võimalikust lõhenemisest rääkides sõnas Ligi: «Kui valimised tulevad, siis nad alati koonduvad, sealt minu arust nende nimigi.»

Valitsuse muutust ei saa Ligi sõnul siiski välistada: «See võimalus on suurem kui mõni kuu tagasi.»

Koonderakondlase Olev Raju sõnul sõltub kõik reformierakonnast: kas nood tekitavad valitsuskriisi või mitte. Koonderakonna lõhenemise kohta ütles Raju, et seda on prognoositud juba teisest päevast pärast 1995. valimisi. «Esialgu seda ette näha ei ole, muidugi ma ei julge lubada, et seda järgmisel aastatuhandel ei tule,» lisas Raju.

Reformierakonna fraktsiooni esimehe Valve Kirsipuu sõnul on võimalik, et parlamendis toimuvad mõned lõhenemised: «Nagu lõhenes ka keskerakond, ei ole garantiid, et sama ei juhtu mõne teise suure erakonnaga, see pole reformierakond.»

Kirsipuu sõnul on Toompea poliitiliste struktuuride muutus võimalik. «Ma näen ka ilminguid, et mõned erakonnad on väga huvitatud uutest riigikogu valimistest,» lisas Kirsipuu.

Nädalapäevad tagasi toimunud Balti assambleel, kus oli arutluse all surmanuhtlus, tuli keskerakondlane Olav Anton välja ettepanekuga korraldada surmanuhtluse kaotamise küsimuses referendum.

Eesti Vabariigi põhiseadus ütleb, et kui riigikogu tõstab üles põhiseaduse küsimuse ja see ei saa referendumil rahvapoolset toetust, siis toimuvad uued erakorralised valimised.

«Mina saan Antoni ettepanekust väga üheselt aru, see referendum lõpetaks kohe selle riigikogu eksistentsi,» rääkis Kirsipuu.

Isamaaliidu fraktsiooni esimehe Toivo Jürgensoni sõnul ongi olukord Toompeal muutunud juba Eesti riigile kahjulikuks: «Mingisugune lahendus peab lähemal ajal tulema. Teoreetiliselt on paremtsentristliku koalitsiooni loomine võimalik, iseasi, kas poliitilised jõud on selleks küpsed.»

Hetkel kuum