28. oktoober 1996 kell 22:00

USA naftafirmade rekordkasumid

Nafta maailmaturu hind on kerkinud pärast Iraagi sõda kõrgeimale tasemele. Naftabarreli hind 26 dollarit on suurim pärast 1991. a jaanuarikuud.

Salomon Brothersi analüütiku Paul Tingi sõnul ei tähenda toornafta hinnatõus endastmõistetavalt naftafirmade tulemuste paranemist, sest nafta hinna kõikumine toob naftafirmadele kaasa mitmeid ohte. Näiteks osal firmadel on olnud raskusi oma varude kontrollimisel ning nad on minetanud raha spekulatsioonides. Tulemuste põhjal otsustades on suured USA naftafirmad nafta hinna kõikumisega seotud ohud hästi üle elanud, mida ei saa näiteks öelda Soome Neste kohta.

Exxoni esimese üheksa kuu kasum oli 60 miljardit Eesti krooni ehk viis protsenti parem kui eelmisel aastal. Exxoni peadirektori Lee R. Raymondi sõnul on firma müünud USA turule viimase 15 aasta kohta kõige rohkem gaasi. Põhjuseks on kütteainete hinnatõus, mis on sundinud firmasid rohkem gaasile üle minema. Pettumust on Exxonile toonud söe- ja mineraalitootmisüksus.

Firma Mobil üheksa kuu kasum oli 27,6 miljardit krooni. Tulemus oleks olnud veelgi parem, kui Aasias poleks nõudlus olnud prognoositust väiksem, iseäranis suvel. Ehkki Mobili kolmanda kvartali tulemus jääb mullusele alla, on kogu aasta tulemus seni eelmise aasta omast 43% parem.

Suurepärased olid ka teiste USA naftafirmade kolme kvartali tulemused. Chevroni kasum oli 25,2 miljardit, Amoco kasum 22,8 miljardit ning Texaco kasum 18 miljardit Eesti krooni.

Naftafirmade tulemuste paranemine on näha samuti Wall Streetil. Sel aastal on kõige rohkem -- 53% -- tõusnud Texaco aktsia, kuid ka teiste naftafirmade aktsiad on jõudsalt kerkinud. KL

Hetkel kuum