29. oktoober 1996 kell 22:00

Venemaa ootab rahatulva

Lähitulevikus algab Venemaal investeerimislaine, kuna praegu on loomisel soodsa investeerimiskeskkonna eeldused. Seda kinnitavad ka lääne eksperdid, väitis Vene teaduskeskuse juhataja Soomes Vladimir Milovankin.

Eelmisel aastal tehti Venemaal välisinvesteeringuid kokku kolm miljardit dollarit, teatab Vene välisinvesteeringunõukogu. 1994. a võrreldes on need kolmekordistunud, kuid majandusministeeriumi prognoosile jääb see alla seitse korda. Piirkondlikult on kõige rohkem investeeringuid saanud Moskva, Tjumeni, Komi, Peterburi ja Arhangelski piirkond. Majandusvaldkondadest eelistavad välismaalased energiatööstust, veondust ning pankade ja kindlustusfirmade arendamist.

Lähiaastatel peaks kasvama välismaalaste huvi telekommunikatsiooni, ehituse ja keemiatööstuse vastu, kuhu praegu on läinud ainult viis protsenti välisinvesteeringutest.

Milovankini kinnituse kohaselt on Venemaa teinud investeeringuid soodustavaid uuendusi. Üks nendest näeb muu hulgas ette, et firma, kes on paigutanud enam kui sada miljonit dollarit tootmisse, saab õiguse tuua oma kaupu Venemaale alandatud tollimaksuga. Seda soodustust on juba kasutanud USA firma Mars, mis ehitab tehast Moskva lähedale. Samalaadse lepingu tahab teha British Cadberry, mis rajab tehast Novgorodi lähedale. Seda taotlevad veel Philips, Nestle, Coca-Cola ja Unilever.

Venemaal on nüüdseks loodud valuutakursikahjumite vähendamise mehhanism ja leitud lahendus firmadevaheliste laenude korraldamisele ja uue tehnoloogia impordi maksustamisele. Peale selle on välisinvesteeringunõukogu teinud ettepaneku rakendada riigis rahvusvahelist raamatupidamissüsteemi, lihtsustada maksusüsteemi ja parandada firmade seaduslikku kaitset.

Veel on investeerimisõhkkonda parandanud erastamise jätkamine ja Vene oma investeeringute ergutamine. Praeguseks on Venemaal erastatud kokku 15 000 suurt ja keskmist ettevõtet. Umbes 80% tööstustöötajatest saab palka erafirmast.

Investeerimisõhkkonda parandab kindlasti ka karm raha- ja eelarvepoliitika, mis alandas augustis inflatsiooni nulli. Julgustavad märgid on veel positiivne kaubandusbilanss, inimeste ostujõu languse peatumine ning dollari tähenduse vähenemine Venemaa rahvamajanduses.

Investeerijatele on Venemaa maailma arenevatest turgudest kõige riskirohkem, väidab Londoni uurimiskeskus Merchant International Group (MIG). Sellisele järeldusele tuli MIG 2500 Briti ja Ühendriikide suurfirma küsitlemisel.

MIG võttis traditsioonilises riskianalüüsis arvesse ka korruptsiooni, bürokraatia ja riigifirmade ebaausa konkurentsi. Peale selle on Venemaal suur kuritegevuse, varimajanduse ja poliitilise ummikseisu tekkimise oht. KL-FT

Hetkel kuum