5. november 1996 kell 22:00

Hiiumaal sai valmis Heltermaa sadamahoone

Kuigi objektil ei saanud tööd Hiiumaa enda firmad, on asemaavanema Kalev Kotkase sõnul sadamakompleks saare jaoks õnnestunud projekt.

Ta lisas, et osa hiidlastest on küll arvamusel, et 1300ruutmeetrise üldpinnaga sadamahoone on Hiiumaa jaoks liiga suur ja osa kulutatud summast oleks riik võinud praamiliikluse parandamiseks kulutada, perspektiivis võib suur hoone aga saarele kasulikuks osutuda.

Kotkas ütles, et praegu külastab saart aastas 60 000--70 000 turisti.

Koger & Sumberg võitis Saarte Liinide korraldatud ehituskonkursi 2,94 miljoni kroonise pakkumusega tänavu juulis. Kaks Saaremaa ja üks Hiiumaa ehitusfirma tegid sadamahoone ehitamiseks odavama pakkumuse. AS Pior pakkus ehitusmaksumuseks 2,34 miljonit krooni, AS Leva 2,5 ja AS Erek 2,92 miljonit krooni.

ASi Leva tegevdirektor Lembit Vainumäe tunnistas, et Koger & Sumberg võitis ehituskonkursi, kuna oli pakkujaist kõige tuntum firma.

Pärast konkursitulemuste teatavakstegemist pakkus Koger & Sumberg allhankelepingut, mis oleks võimaldanud peatöövõtjal teenida puhtalt 400 000 krooni, kuid me keeldusime, lausus Vainumäe. «Ma tegin seda põhimõtte pärast,» lisas ta.

Statistikaameti andmetel ehitasid hiidlased 1994. aastal saarel seitsme miljoni krooni eest ja 1995. aastal 47 miljoni krooni eest.

Üle poole Hiiumaa ehitusfirmade käibest annab avalik sektor, tänavust ehitusmahtu prognoosis Hiiumaa ettevõtluskeskuse direktor Aivar Pere 20 miljoni krooni ligidale.

Hetkel kuum