6. november 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Tänasest laupäevani korraldab AS Tartu Näitused neljandat korda messi «Eelista eestimaist». Osaleb 40 firmat, ligi pooled neist toiduainetööstusettevõtted.

Messi projektijuhi Aivar Seina sõnul on see ainus mess Eestis, kus osalevad ainult kohalikud tootjad.

Ekspositsioonipind anti välja poole hinnaga, et näitusel saaksid osaleda ka väiksemad firmad, kes ei suuda erialamessidele boksi osta.

Homme peetakse messil Eesti kaubandus-tööstuskoja korraldusel seminar ärikoostööst Uppsala piirkonna ettevõtetega. Seminaril osalevad Rootsi ekspordinõukogu esindaja Eestis Toomas Käbin ja Uppsala kaubanduskoja direktor Ola Carlsson. ÄP

Kuu aja pärast ilmub OÜlt Kordustrükk firmasid tutvustav sooduskupongide raamat «Säästujuht», mis firma omaniku Olavi Laidna väitel on ainus sellelaadne Eestis. Raamatu igal leheküljel on firma nimele ja logole lisaks ka kaks sooduskupongi.

Raamat on suunatud keskmisest suurema sissetulekuga inimestele, ilmuma hakkab see iga kahe kuu tagant. Raamatut hakatakse levitama Tallinna bensiinijaamades ja otsepostituse teel. ÄP

Väärtpaberispetsialistide hinnangul on Hansapanga oktoobri 23,1 mln krooni suurune kasum hea tulemus.

Hansapank teenis oktoobris selle aasta kuude lõikes rekordilise puhaskasumi 23,1 miljonit krooni.

Panga bilansimaht jäi peaaegu samaks, vähenedes kuuga 2,7 miljoni krooni võrra ehk 0,05 protsenti. Kuu lõpul oli Hansapanga bilansimaht 4,9811 miljardit krooni. BNS

Riigikogu muutis kolmapäeval mootorikütuseaktsiisi seadust, mis tõstab järgmisel aastal bensiiniliitri hinda 70 sendi võrra.

Valitsuse esitatud mootorikütuseaktsiisi seaduse muutmise seaduse poolt hääletas 37 riigikogu liiget, vastu oli 25 ja erapooletu üks saadik.

Valitsuse põhjendusel on aktsiisi tõstmine tingitud järgmise aasta riigieelarvest, milles nähakse ette mootorikütuste ja -õlide, välja arvatud diislikütuse, aktsiisi tõstmine 50 protsendi võrra teede korrashoiu kulude katteks.

Bensiini aktsiisimäär hakkab eelnõu järgi olema liitri kohta 1,80 krooni, kilo kohta 2,40 krooni. Diislikütusel on samad arvud 0,75 ja 0,89 krooni. Mootoriõli aktsiis on 1. jaanuarist 20 senti liitri ja 22 senti kilo kohta.

Rahandusminister Mart Opmanni sõnul on mootorikütuse aktsiisid vaja ühtlustada Euroopa Liidu liikmesriikides rakendatavate miinimummääradega.

Eelnõu vastu olid Isamaaliit, Parempoolsed, keskfraktsioon ja Mõõdukad, kelle väitel toob aktsiisi tõus kaasa elukalliduse kasvu. BNS

Oktoobris ületas viie Eesti investeerimisfondi tootlus aastases arvestuses 100%, neist suurim oli suurerastamise investeerimisfondi (SEIF) tootlus.

Hoiupanga Aktivajuhtimise ASi hallatava SEIFi tootlus oli oktoobris 274,2%. Teise Hoiupanga aktivajuhtimise fondi Hoiupanga investeerimisfondi tootlus oli 88,6 protsenti.

EstIB-Talinvest Asset Managemendi hallatava Talinvesti aktsiafondi tootlus oli septembris 160,1%.

Erastamise investeerimisfondi Milleenium tootlus oli oktoobris aastases arvestuses 121,8%. Fondi haldur on ICI Trust.

Hansa Asset Managemendi juhitava fondi Hansa Erastamisfond tootlus oli 115,5 protsenti.

Septembris oli Eesti investeerimisfondide seas aastases arvestuses suurim erastamise investeerimisfondi Milleenium tootlus, mis ulatus 80,5 protsendini. BNS

Tallinna farmaatsiatehase aktsiad on tänasest noteeritud Tallinna väärtpaberibörsi põhinimekirjas.

Forekspanga peadiiler Tõnu Vanajuur ütles eelmisel nädalal, et farmaatsiatehase aktsia börsi põhinimekirja jõudmine peaks lisama aktsiale turvalisust ning mõjuma kauplemisele soodsalt. Kaob spekulatsioon, et keegi saab ettevõtte majandustulemused teistest varem teada, lisas ta.

Farmaatsiatehas esitas ettevõtte aktsiate noteerimise taotluse Tallinna väärtpaberibörsi põhinimekirjas 26. septembril. Praegu on ettevõtte aktsiad kaubeldud börsi vabaturul. BNS

Eesti Investeerimispank suurendab novembris uue välisinvestori abil panga aktsiakapitali, ütles panga asepresident Gunnar Kraft.

Krafti sõnul käivad läbirääkimised rahvusvaheliselt tuntud pangaga. Leping on allkirjastamata, seetõttu ei saa uue aktsionäri nime ega investeeritava summa suurust avalikustada, märkis ta.

Eesti Investeerimispanga aktsiakapital on 132,4 mln ning omakapital septembri lõpul 146,7 mln krooni. Panga bilansimaht oli septembri lõpul 966,6 mln krooni. BNS

Riigikogus kukkus läbi laenuleping Euroopa investeerimispangaga, millega Eesti saanuks Tallinna--Narva raudtee rekonstrueerimiseks ligi 250 miljonit krooni.

Välislaenu ratifitseerimine vajab riigikogu koosseisulist häälteenamust ehk 51 poolthäält, kuid lepingut toetas 49 saadikut. Erapooletu ei olnud keegi, vastu oli üks parlamendiliige.

Rahandusministeeriumi välislaenude ja -abi osakonna juhataja Agate Dalton ütles, et eelnõu läheb uuele ringile.

Laenulepingus sätestatud tingimuste järgi oleks Eesti riik laenanud selle projekti elluviimiseks 16 mln ECUd tähtajaga 18 aastat intressiga 8%, mida tuleb tasuda kaks korda aastas. BNS

Liikluskindlustuse seaduse eelnõusse kriitiliselt suhtuvad kindlustusseltsid saatsid kolmapäeval riigikogu esimehele Toomas Savile 23 eelnõu muudatusettepanekut.

Seltsid märgivad oma kirjas, et nad ei ole Eesti seadusloomega rahul -- kõik seadused, mis reguleerivad kindlustustegevust, on vastu võetud spetsialistide hinnangut arvestamata. Praegusel kujul eelnõu vastuvõtmine põhjustab nende hinnangul tariifide järsu tõusu. BNS

Hetkel kuum