24. november 1996 kell 22:00

Maaturg pole veel õiget hoogu saanud

Eramukruntide hinnataseme määravad asukoht, varustatus kommunikatsioonidega, sotsiaalne keskkond, infrastruktuur, ümbruskonna loodus ja pinnas. Kõige kallimad krundid on Tallinna kesklinnas, kus eramaade müügihind on 500--3000 kr/m². Üksteisest saja meetri kaugusel paiknevate kruntide hinnavahe võib olla 1000 krooni. Ärimaade osas on kesklinna järel populaarsemad Tammsaare tee, Mustamäe tee ja Laki tänava piirkond. Väljaspool kesklinna on erandlikult kõrgem hind bensiinijaama kruntideks sobivatel maatükkidel, mille eest ollakse nõus maksma sõltuvalt asukohast 500--1000 kr/m².

Kõigi kommunikatsioonidega eramukruntide hind võib soodsas asukohas, näiteks Pirital või Meriväljal, ulatuda 600 kroonini/m². Kui varem toimus valdav osa maatehingutest Nõmme linnaosas, siis praeguseks on huvi mõnevõrra langenud, kuna seal on viletsad kommunikatsioonid ja piiratud elektrivõimsus. Sauel, Mähel ja Muugal ja on hinnad odavamad seetõttu, et krundid on väikesed: 600 m². Optimaalne krundi suurus tänasel turul on 1000--1300 m².

Arvestatav tehingute osakaal langeb praegu hoone vundamentidele ja lagunenud hoonetele, kus ostja väärtustab vaid maad.

Ilma kommunikatsioonideta krundi võib linna piires saada 20--40 krooniga/m², pärast kommunikatsioonide väljaehitamist võib sellise maa hind kümnekordistuda.

Linna piiridest väljapoole jäävate maatükkide hind langeb järsult (v.a Viimsi vald). Harju maakonnas on viimasel ajal kauplemine hoogustunud seal, kus lisaks soodsatele hindadele on hea bussiliiklus ja kena ümbrus. Põllumaa järele nõudlust pole, ostja võib leida vaid suurte magistraalide äärde, kui maad saab kasutada äriotstarbel.Tallinnas on nõudlus kruntide järele suur, häid pakkumisi aga vähe.

Seoses erastamise edenemise ja eramuehituse hoogustumisega võib järgmise aasta suveks prognoosida pakkumiste märgatavat kasvu. Koos sellega kaasneb mõningane hinnalangus ja hindade suurem diferentseerumine.

Hetkel kuum