26. november 1996 kell 22:00

Arvutitootmist valitsevad kolm suurfirmat

Äripäeva andmetel tegeleb Eestis arvutite toot-mise ehk kokkupanemisega arvestataval määral kümmekond firmat. Neist kolme suurema -- Microlink, Astrodata ja Pennu -- käes on enamus turust.

Suurima tootja Microlinki müügidirektori Janek Oblika hinnangul jagub välismaiste brandname'ide turuosaks praegu umbes 15 protsenti. Mõnedel hinnangutel või see ulatuda ka 30 protsendini.

Kuna firmade jõukus kasvab ja kohalik tööjõud kallineb, võib oodata, et Dellid ja IBMid muutuvad ka Eesti tarbijale üha taskukohasemaks ja nende turuosa suureneb.

Väiketootjad on oma müügitulemuste avaldamisel märksa tagasihoidlikumad, tuues põhjuseks üha vähenevad tootmismahud. Avalikkuse häbenemise põhjuseks võib peale maksuameti kartuse olla ka tõepoolest tendents väiketootjate müügimahtude vähenemisele. Eelmise aasta lõpus andsid Äripäevale väiksemad arvutitootjad oma tootmismahuks 10--50 arvutit kuus. Väikeste hulgast keskmisteks tootjateks pürgivad Soome kapitalil põhinev Osborne ja Lõuna-Eesti firma Ordi on oma toodangut suutnud suurendada rohkem kui saja arvutini kuus.

Hinna poolest on Eestis toodetud arvutid suhteliselt sarnased. Konkurendid nimetavad konkurentsitult odavateks Ordi arvuteid. Hindu püüab teadlikult all hoida ka Pennu, kes püüab varem alustanud konkurentidest müüginumbrites ette rebida.

Tarbija seisukohalt on üsna oluline vaadata, millist hooldust ja tuge firmad pakuvad. Ühelt poolt on väikefirmad paindlikumad kui bürokratiseerunud suurtootjad, teiselt poolt suudavad suuremad firmad tagada suurema kindluse, et firma ka aasta-poolteise pärast veel olemas on.

Väikefirmad on suunanud oma tegevuse kindlatele regioonidele või sihtgruppidele. Ordi on suunatud Lõuna-Eesti väikefirmadele, Torn venekeelsele klientuurile, Skriininger meditsiinisüsteemi asutustele. Tigma teeb keskmiselt veidi kallimaid arvuteid, BCS aga peaasjalikult oma põhiklientidele, tagades nii suurfirmana ka pideva ja korraliku hoolduse.

Hetkel kuum