4. detsember 1996 kell 22:00

Offshore'i vahendaja näeb maksuseaduses lünki

Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja Lemmi Oro sõnul tuli vajadus hakata offshore-firmade tulu maksustama asjaolust, et seni oli väga raske välismaalastelt Eestis teenitud tulu kätte saada.

Eestis kehtivast 26protsendilisest maksumäärast erinev 15protsendiline määr tuleneb Oro sõnul sellest, et ettevõtted on tulu saamiseks teinud ca 11% ulatuses kulutusi.

Oro ütlusel on Eestis plaanis koostada Läti eeskujul must nimekiri offshore-piirkondade kohta.

Läti seaduste järgi maksustatakse offshore-piirkondades registreeritud firmadele tehtavad väljamaksed 25protsendilise määraga.

Sergei Fedurko väitel on offshore-firmade kasutamine tänapäeval maailmas ainuke legaalne viis maksta vähem makse ning selle mooduse on tarvitusele võtnud suurem osa rahvusvahelisi suurfirmasid.

Majandusministeeriumi väliskaubanduse osakonna juhataja Tiit Reimani sõnul langeb offshore'i osatähtsus kaugemas perspektiivis, kuna Eestis on reformierakonna ettepanekul vaagimisel ettevõtluse tulumaksust vabastamine. «Olen veendunud, et mida vähem on ettevõtted maksustatud, seda suuremat kasu saab riik,» ütles ta.

Fedurko sõnutsi moodustavad offshore-firmade esimese grupi suured rahvusvahelised firmad, mis on registreeritud piirkondades, kus pole vaja üldse tulumaksu maksta.

Teise grupi moodustavad firmad, mis tegutsevad riikides, kus soodustatakse välisfirmade ettevõtmisi nendele kohaldatud maksukoormuse vähendamise või kaotamise abil.

Hetkel kuum