8. detsember 1996 kell 22:00

Kohus vastandas endise ja praeguse tollitöötaja

ASi Boliden ja tolliameti vaidluses Tallinna halduskohtus vastandati reedesel istungil endine ja praegune tollitöötaja, kes andsid teineteisele risti vastukäivaid tunnistusi.

Varem tollis töötanud Peeter Kress väitis, et ta oli tänavu mais oma tuttava, Bolideni omaniku Feliks Dzhalajevi palvel aidanud tal vormistada tollideklaratsiooni.

Selleks oli ta pöördunud oma endise kolleegi Sergei Puusepa poole, kes väidetavalt kõik vajalikud paberid korda ajas. Nagu hiljem selgus, oli deklaratsioonidel kasutatud võltsitud tollitemplit.

Sergei Puusepp väitis aga kohtus, et midagi sellist pole olnud ja et Kress pole ühegi sellelaadse palvega tema poole pöördunud. Puusepp ütles, et tema tollitempli number on 442, samas kui võltsitud templil oli nr 406.

Bolideni esindaja vandeadvokaat Simon Levini palvel toimus kohtus Kressi ja Puusepa vastandamine, kuid mõlemad mehed jäid oma varasemate tunnistuste juurde.

Tolliameti esindaja vandeadvokaadi Jüri Leppiku sõnul oli Bolideni toodud kütuse suhtes tekkinud kahtlused põhjusel, et see polnud sisestatud tolli üldisse infosüsteemi.

Boliden tõi tänavu mais Eestisse 490 tonni bensiini A76, 515 tonni bensiini A92 ja 5410 tonni diislikütust. Vaatamata sellele, et kaup oli veel tolli järelevalve all, jõuti Tartu terminaalis väljastada 65 tonni kütust.

Jüri Leppik kinnitas oma oponendi Simon Levini väidet, et kütusega kaasaskäivaid raudtee kaalulehti tuleb käsitada tollidokumentidega. Eelmisel istungil põhjendas Levin sellega oma sõnu, et Bolideni kütus toodi Eestisse avalikult, mitte aga salajasel viisil, nagu kinnitab toll.

Toll trahvis Bolideni 3 mln krooniga ning erikonfiskeeris kogu kütuse, mida polnud väljastada jõutud.

Kohtuistungit jätkatakse tuleva aasta jaanuari lõpus. ÄP

Hetkel kuum