12. detsember 1996 kell 22:00

Seekord plaatina

USA Föderaalreservi juhi A. Greenspani kõmutekitanud kommentaarid tooraineturgu eriliselt ei mõjutanud. Väikese hüppe üles tegi mõneks tunniks kuld (spothind tõusis 5 USD võrra, kuid reedeõhtune fiksing oli viimaste kuude tavapärasel 370,25 dollari tasemel. Plaatina hinnaks fikseeriti Londonis 370,25 USD/oz, mis oli madalaim tase alates 1. detsembrist 1993. Selle nädala alguses langesid fiksingud alla 370 dollari taseme, ja mis veel olulisem, madalamale kulla fiksingutest. Analüütikute arvates ilmus eelmisel esmaspäeval turule suuremahuline müüja. Tõenäoliselt on selleks Venemaa, kes üritab selle aasta ekspordikvoote realiseerida vabaturul. Samas on ekspordifirma Almazjuvelireksport vähendanud püsitarnete mahtusid Euroopa riikidesse.

Iraagi nafta taasjõudmine maailmaturule kolmapäeval langetas toornafta hinna 89 sendi võrra barrelilt. Täna peaks algama esimese 150 000 tonni lossimine Türgi tankerile Ceyhani sadamas. Analüütikud on siiski ettevaatlikud edasiste sündmuste ennustamisel. Pole kindel, kui korrapäraselt naftatarned toimuma hakkavad ning missuguseks kujuneb ilm põhjapoolkeral. Hinnaennustused järgmiseks kvartaliks ulatuvad «seinast seina», valdav on siiski arvamus, et see võib väheneda veel vähemalt dollari võrra barrelist. Eile keskpäeval oli tornafta hind samal tasemel kolmapäevaõhtusega.

Roostevaba terase hind on käesoleva aasta jooksul kahanenud 40% võrra, sest pakkumine Euroopa, USA ja Jaapani turgudel on olnud sel aastal 1 mlj tonni võrra suurem kui 1995. aastal, mil pakkumine ületas nõudlust 10% . Veel sel ja järgmisel aastal lisandub 1,5 mlj tonni uusi võimsusi, mis võib mõjutada hindu veelgi. Analoogiline ületoodang oli aastatel 1987--1988, mis surus hinnad alla järgnevaks kolmeks-neljaks aastaks.

Hetkel kuum