7. jaanuar 1997 kell 22:00

Kolbakov veab Neste Oil Eesti ASiga vägikaigast

«Kuna Neste Oil Eesti hakkas meile maksmisega venitama juba möödunud aasta esimesel poolel, siis on mul põhjust kahtlustada neid maksejõuetuses,» märkis Vambola Kolbakov.

Neste Oil Eesti (NOE) vanemnõunik Kaido Saveljev peab Kolbakovi avaldust isegi mitte huumoriks, vaid avaldaja ebakompetentsuseks. Ma soovitan võrrelda NOE ning Imbesti käibeid, lausus Saveljev.

1996. aasta 2. oktoobril mõistis Tallinna linnakohus Neste Oil Eesti ASilt Põlva kütusefirma Imbest kasuks krediitkaardiklientidele väljastatud kütuse eest tasumata jätmise eest tagaselja välja 595 708 krooni põhivõlga, 18 571 krooni riigilõivu ja 29 785 krooni advokaadikulude katteks.

NOE polnud kohtuotsusega nõus ja taotles tsiviilasja menetluse taastamist Tallinna linnakohtus.

NOE süüdistas ASi Imbest firmadevahelise kaupmeeslepingu eiramises krediitkaardiomanikele kütuse müümisel ja koostöö tegemises konkureerivate kütusefirmadega.

«Tagaseljaotsus tehti meie kahjuks Neste Oil Eesti ASi tollal esindanud vandeadvokaat Väino Villiku süül ja nüüd esindab meid vandeadvokaat Viktor Kaasik,» ütles Kaido Saveljev.

Saveljevi sõnul pole võimatu, et pooled leiavad kohtuvälise lahendi ja kummagi firma advokaadid peavad vastavaid läbirääkimisi.

«Meie eesmärk on, et NOE lõpetaks argumentide otsimise maksmisega venitamiseks ja ASile Imbest oma võla tasuks,» ütles vandeadvokaat Kalev Bachmann.

Tema sõnul pole NOE oma võlga eitanud, kuid peab võlasumma dokumentaalset tõestamist ebapiisavaks. «Kuna suurem osa tõendeid on NOE raamatupidamises, siis oleme ilmselt sunnitud taotlema seal revisjoni korraldamist, et krediitkaardimaksete summat tõendada,» märkis Bachmann.

AS Imbest kuulub 100% ASile A.O. Imbi, mille põhiomanik on Vambola Kolbakov. Kolbakovi sõnul teenindas AS Imbest Põlva tanklas Neste krediitkaardi alusel ka NOE eksklusiivkliente, kes saavad Neste värve kandvatest tanklatest kütust osta soodushinnaga.

«Frantsiisijaamana jäi meil näiteks politseiautode tankimise eest iga kuu saamata 10 000--12 000 krooni, sest NOE on sõlminud Eesti Politseile kütuse soodusmüügilepingu,» märkis Kolbakov.

Praegu NOE tegevjuhina firma ehituste ja investeerimisküsimustega tegelev Tõnu Mõttus töötas varem ASi A.O. Imbi tegevdirektorina ja oli ka selle firma üks omanikke.

Just Tõnu Mõttuse allkiri on 1994. aastal NOE ja Imbi vahel viieteistkümneks aastaks sõlmitud koostöölepingul ning ka NOE ja Imbesti vahelisel kaupmeeslepingul, milles on sätestatud mõlema poole kohustused.

«Me ei lahkunud sõpradena, sest Tõnu Mõttuse tegevus viis Imbi raskesse majanduslikku seisu,» kommenteeris Kolbakov.

Mõttus kinnitas, et tema Neste Oil Eesti ASi ja Imbesti vahelist rahalist vaidlust põhjustanud pole ja tegeleb NOEs hoopis teiste küsimustega.

Vambola Kolbakovi sõnul on Neste Oil Eesti ASi maksmisega venitamine siiski ühenduses endise kolleegi ja kaasaktsionäri lobby-tööga.

Hetkel kuum