5. veebruar 1997 kell 22:00

Moekal töölaual pole täisnurki ega teravaid vorme

Juba pikka aega on moekaks töölauaks suure raadiusega negatiivne kaar, see muudab mööbli voolavalt ergonoomiliseks ja töötajale mugavaks. Täisnurgad ja teravad vormid on töölaua juurest kadunud, kõik on muutunud pehmeks, inimlikuks ja ergonoomikast lähtuvaks. Põhjamaades juba mitmeid aastaid levinud vormid on Eesti mööblitööstusse tehnoloogilise keerukuse tõttu visamalt tulnud.

Negatiivsetel kaartel on oma võlu, kuid kindlasti on see mõningal määral moejoon. Nii nagu kunagi olid populaarsed neerukujulised lauad, mis nüüdseks on üldiselt ära tüüdanud. Praegu armastatakse rohkem korrapärasust, näiteks ellipsit. Neerukujuline laud on sobiv siis, kui kogu sisekujundus on seda arvestavalt lahendatud. Üsna agressiivse vormi sobimine büroo töökeskkonda on küsitav.

Tööpinna materjalina on endiselt moes spoonid, mis ei ole kirjutamist takistava sügava süüjoonega. Peitsitoonidest armastavad tellijad pöögi ja kirsi tooni, mis on väga pikalt esiplaanil olnud. Sinna juurde on hakanud tulema erksamat värvi, mis paneb süü hõõguma. Põhjamaa inimesele meeldib hall, millele on veidi teist värvi lisatud. Päris värvilist mööblit Eestis massiliselt ei osteta. Euroopas on populaarsed ökomaterjalid: mitmekordne vineer, pappi meenutav viimistlus. Üldmulje on, nagu oleks mööbel viimistlemata. Eestis pole ökostiil massilist populaarsust võitnud, kuna enamikule tundub see odav ja hele täispuidust mööbel meenutab sauna eesruumi. Ilmselt üsna pikaks ajaks jääb laminaatmööbel, kuna selle hinna ja kvaliteedi suhe on soodne. Kui varem telliti büroo reatöötajale kindlasti laminaat- ja juhile spoonitud mööbel, siis nüüd on uutes büroodes materiaalsete võimaluste paranedes suurenenud erimööbli osakaal. Üksikute moevooludena on mööblimaailma tulnud näiteks tööpinna sisse uputatavad kuvarid, mis minu jaoks on põhjendatud turvalisust nõudvatel töökohtadel. Järjest enam oluliseks peetakse lauaalust juhtmekarpsüsteemi, mis peidab silma riivavad ripnevad juhtmed. Süsteemi miinusena tuleb arvestada elektriprojekti ja kogu sisekujunduslahendusega.

Hetkel kuum