19. veebruar 1997 kell 22:00

Durhami majanduskogemus õpetab

1970. aastatel tabas kriis kõiki kolme Durhami peamist majandusharu -- laevaehitust, söekaevandamist ja terasetööstust, kus 25 aastat tagasi töötas krahvkonna tööjõust 30% ja praegu ainult 3%. Newcastle'i lähedal paiknev Durham oli kunagi Inglismaa tähtsamaid kivisöepiirkondi, kust seda veeti nelja sadama kaudu kogu maailma. Kivisüsi lõi enda ümber terasetööstuse ja edaspidi ka laevatööstuse. Kõik läks hästi kuni 1970. aastateni, mil vajadus nende järele kadus, ning nüüdseks on enamik tehaseid lammutatud ja kaevandustepiirkonnas loodus taastatud.

Piirkonna uue majandustõusu tagasid masina- ja elektroonikatööstus ning loomulikult välisinvesteeringud. Praeguseks on Durhami investeeringuid teinud 85 välisfirmat, mis on loonud seal üle 20 000 töökoha. Lisaks on esitatud ja läbivaatamisel 299 taotlust 27 riigist.

Prognoosi kohaselt aitavad need tänavu juurde luua veel ligi 1000 uut töökohta.

Durhamis juba tegutsevatest firmadest võiks mainida Philipsi Inglismaa ainsat kineskoobitehast, Sanyo Electricu mikrolaineahjutehast, Black & Deckeri elektritööriistatehast ja Fujitsu pooljuhitehast. Durhamis on 11 elektroonikafirmat, kus töötab umbes 5300 inimest. Durhamis on kuus ülikooli, kus õpib 20 000 üliõpilast.

Durham on suurt kasu saanud sellest, et Suurbritannia on Euroopa Liidu liige. Selle struktuuri muutmise investeeringud ongi pärit põhiliselt Euroopa Liidult.

«Me ei meelita firmasid siia rahaga,» ütles Durhami krahvkonna arenduskeskuse esindaja Rob Allaker. «Suudame anda firmadele palju enam kui raha. See, et siia investeerivatel firmadel läheb hästi ja nad laiendavad oma tegevust, näitab meie valiku õigsust,» kinnitas ta. KL

Hetkel kuum