6. aprill 1997 kell 22:00

Maaomanik peab Vähi ettepanekut alatuks

Reinbergi sõnul tahab perekond Vähi saada endale kuut hektarit maad omapoolsete piiride mahapanemisega. Selline samm annab neile õiguse valida just selline maatükk, nagu neile kõige rohkem meeldib, lausus Reinberg.

«Vähid tahavad suuremat osa järve äärest ja kaunimad mäed jäävad ka neile. Mulle jääks lepamets ja õigus järve kaugelt vaadata. Mina sellise alatu ettepanekuga rahul ei ole ja ootan valla seisukohta,» ütles Reinberg.

Pühajärve vallavalitsuse maakorraldaja Tõnis Tääri sõnul on vallavalitsuse istung aprillikuu keskpaigas. Siis arutatakse läbi neli-viis varianti, mis võivad maavaidluses veel arvesse tulla, lisas Täär.

Paar aastat tagasi ostis Valga AB AS Pühajärve vallas Truuta külas lagunenud taluhoone puhkebaasiks. 1996. aasta mais ostis Valga autobaasi kunagine juht Tiit Vähi puhkebaasi eraisikuna Valga AB käest endale.

Maja müüdi Tiit Vähile puhkebaasina, kuid dokumentides vormistati hoone eramuna. Kuna maja asub õigusjärglase maa peal, anti hoone ostmiseks ostueesõigus maa omanikule Tiiu Reinbergile. Reinberg ei kasutanud ostueesõigust, pidades maja hinda -- 379 800 krooni -- liiga kõrgeks.

Möödunud aasta mais taheti Reinbergilt allkirja, et ta loobuks ostueesõigusest, kuid Reinberg alla ei kirjutanud. Siis anti Reinbergile õigus suvila ära osta, kuid maksmise tähtaeg oli lühike ja summa, mis tuli tasuda sularahas, Reinbergi sõnutsi liiga suur.

«Mul ei olnud sellist summat ja suvila läks Vähile. Pärast umbusaldusavalduse esitamist väitis Vähi, et ostis suvila aktsiate eest,» ütles Reinberg.

Sama aasta kevadel võeti vastu maareformi seaduse parandused, mis andsid Vähile õiguse saada endale pool kinnistust, kui pooled teisiti kokku ei lepi.

«Ma ei osanud seda ette näha, et seaduseparanduse tõttu kaotan poole kinnistust. Teadsin kogu aeg, et Vähi ostis suvila. Tegelikult vormistati hoone dokumentides eramuna,» ütles Reinberg.

Vaidlusaluse maatüki suurus on 20 hektarit, seega on Vähil õigus osta 10 hektarit maad. Kui hoone oleks vormistatud suvilana, saanuks Tiit Vähi maad senise maakasutuse piires, kuid mitte rohkem kui üks hektar, selgitas Täär.

Hetkel kuum