19. mai 1997 kell 22:00

Emmaste juustutööstus jätkab kahjumis

Viimased kolm-neli aastat kahjumis olnud Emmaste juustutööstus on seni pankrotist pääsenud tänu maavalitsuse abiga saadud regionaalpoliitilisele laenule ja maakonna toetusele. Ülo Kikas ütles, et praegu aitaks ettevõtet raskest majanduslikust seisust välja investeeringute tegemiseks vajalik pangalaen. Samas tunnistas ta, et kahjuks ei anna pangad kahjumis olevale ettevõttele laenu.

Põllumajandusühistutele kuuluv Emmaste juustutööstus lõpetas eelmise aasta 12 miljoni krooni suuruse käibe ja ligi miljonikroonise kahjumiga. Ülo Kikase sõnul tuleb ettevõte ots otsaga kokku siis, kui toodangumaht ületab 1200--1300 kilogrammi päevas. Seda juhtub vaid suvehooajal, lisas ta.

Emmaste juustutööstuse toodangumaht on praegu tuhat kilogrammi päevas, talvel jäi see veelgi väiksemaks.

Emmaste vallavanem Kalev Kotkas, kes kuulub ka kohaliku juustutööstuse juhatusse, tunnistas, et praegu pole ühtegi positiivset programmi, kuidas piimaühistu kasumiga tööle panna. «Selge on see, et ühte korralikku raputust oleks seal vaja,» tõdes ta.

Eelmisel aastal lubas Emmaste juustutööstust aidata tollane põllumajandusminister Ilmar Mändmets, kellega koos valmistati ette riigi asumist juustutööstuse osanikuks ja põllumajanduslaenu kaasamist põllumajanduse ja maaelu krediteerimise fondist. Kalev Kotkas ütles, et Ilmar Mändmets ei viinud oma plaani lõpuni ja ettevõttel jäi laen saamata.

Emmaste juustutööstus annab kohalike elanike hinnangul kaudselt sissetulekuid ühele kümnendikule hiidlastest.

Hetkel kuum