Artikkel
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Lühiuudised

  Ehkki Rakvere lihakombinaat lõpetas esimese kvartali 7,87 miljoni kroonise kahjumiga oli ettevõte kvartali lõpu seisuga kasumiplaani graafikus, väitis kombinaadi finantsdirektor Teet Soorm.
  Soorm ütles, et esimese kvartali kahjum oli 3,25 miljonit krooni planeeritust väiksem.
  Rakvere lihakombinaadi esimese kvartali netokäive oli majandustegevusest 137,04 miljonit krooni. Käive kasvas võrreldes 1996. aasta esimese kvartaliga 22,9 miljonit krooni ehk 17 protsenti.
  Käibekasv tuli peamiselt tootmismahu 14protsendilise kasvu ja hindade kolmeprotsendilise kasvu arvelt, ütles Soorm. Lihakombinaat valmistas esimeses kvartalis 3704 tonni valmistooteid ja 75 tonni pooltooteid.
  Rakvere lihakombinaadi 1997. aasta planeeritud kasum on 12,3 miljonit krooni. BNS
  Merita Panga spetsialisti hinnangul on Eesti pankadele antavate välismaiste laenude intressimäärade alanemisel ruumi.
  «Eesti pangad on väga nupukad erinevaid vahendeid kasutama, et rahvusvahelistelt turgudelt kapitali saada,» märkis Merita Panga kapitaliturgude osakonna esimene aseesimees Matti Copeland. «Nad pole piirdunud ainult sündikaatlaenudega.»
  Eesti pankadele antavate laenude kiiresti alanevad intressimäärad on normaalne nähtus areneval rahaturul, märkis Copeland. Praegu on siiski veel ruumi marginaali vähenemiseks, mis on Hoiupanga puhul lühikese ajaga langenud Libor+1,4 protsendilt Libor+0,75 protsendini, lisas ta.
  «Minu arvates pole küllastumispunkti veel silmapiiril ja ma usun, et marginaalide vähenemine Eesti pankadele jätkub,» ütles Copeland. BNS
  Täna tutvub valitsus esmakordselt peaministri majandusnõuniku Ardo Hanssoni juhitud komisjoni väljatöötatud sotsiaalkindlustuse mudeli põhimõtetega.
  Hansson ütles reedel, et sotsiaalkindlustuse mudel põhineb üldjoontes kolmepoolsetel läbirääkimistel saavutatud kokkuleppele. Tema juhitava komisjoni ettepanekul ja kolmepoolse kokkuleppe alusel muutub sotsiaalkindlustuse mudel mitmeosaliseks, tõstmata üldist maksukoormust.
  Järgmisel aastal käivitatav kord põhineb riiklikul pensionikindlustusel, vabatahtlikul pensionikindlustusel ja kohustuslikul kogumisprintsiibil. Järgmisest aastast alates on kavas vabatahtliku pensionikindlustuse maksjatele anda tulumaksusoodustusi, kuid see vajab eraldi kokkulepet.
  Tulevaste pensionäride pension hakkab sõltuma nende tänasest palgast, mis tähendab igaühe poolt makstava sotsiaalmaksu isikustamist.
  Riigikogu peab uue korra kehtestamiseks vastu võtma kolm seaduseelnõud: sotsiaalmaksu, sotsiaalkindlustuse ja riikliku pensionikindlustuse seaduse eelnõu. BNS
  Pankadevahelisel rahaturul oli üleöölaenude maht aprillis 3,28 miljardit krooni, mis on krooniaja suurim.
  Eesti Panga andmetel on pankadevahelise üleöölaenuturu maht 1994. aasta algusega võrreldes kuuekordistunud. 1994. aasta lõpul oli üleööturulaenude maht 950 miljonit krooni, 1995. aasta lõpul 1,42 miljardit krooni ja 1996. aasta lõpul 2,12 miljardit krooni.
  Selle aasta alguses tehingute maht vähenes, moodustades veebruaris 1,62 miljardit krooni. Märtsis tõusis üleööturu maht 2,27 miljardi kroonini ja jõudis aprillis rekordtasemeni. Mai lõpul on üleööturul analüütikute sõnul pärast kuu alguse tehinguid ja intressimäära kasvu valitsenud vaikus. BNS
  Reisilaeva Vana Tallinn opereeriv TH Laevad ostis ära Helsingis firmale reklaami-, piletimüügi- ja agenditeenuseid osutanud Ramsinet OY aktsiad.
  TH Laevad nimetas Ramsinet OY ümber TH Ferries OYks, teatas ASi TH Laevad turundusdirektor Kersti Uuemaa. Firma tegevdirektorina asus tööle TH Laevad juhataja Henn Ruubel.
  TH Ferries OY tegevus Helsingis esialgu ei muutu, märkis Uuemaa.
  Vana Tallinna turuosa Tallinn--Helsingi liinil on 17,9 protsenti. BNS
  AS Tallinna Soojus loobus Tallinna linnakohtus pankrotiavaldusest Kopli Hoonete Halduse ME vastu, lähtudes 27. mail sõlmitud pooltevahelisest lepingust.
  Pankrotihaldur Toomas Saaremaa ütles, et pankrotiavaldusest loobumine tuleneb Tallinna Soojuse ja Tallinna linnavalitse poolt võlgniku esindajaks delegeeritud Põhja-Tallinna valitsuse 27. mail sõlmitud lepingust.
  «Lepingu kohaselt tasub Põhja-Tallinna valitsus nii Kopli Hoonete Halduse kui Kalamaja Kodu ME soojavõlad hiljemalt 1. augustiks,» ütles Saaremaa.
  Põhja-Tallinna linnaosa vanem Peeter Lepp ütles, et sõlmitud lepe on hetkel kompromiss. Tema sõnul kaitseb linnaosa eelkõige elanike huve ja tasub pankroti vältimiseks soojavõla omavahenditest.
  «Mõned planeeritud suuremahulised remonditööd lükkuvad lihtsalt edasi,» sõnas Lepp. BNS
  Kindlustusselts ASA Kindlustus kavatseb pärast suunatud aktsiaemissiooni läbiviimist esitada juuli algul Tallinna väärtpaberibörsile avalduse põhinimekirjas noteerimiseks.
  «Hansa Investments alustas ASA Kindlustuse aktsiate suunatud müüki erinevatele finantsinstitutsioonidele, mille tulemusel kujuneb aktsia turuhind,» ütles Hansa Investmentsi asedirektor Viktor Mahhov. «Sellele järgneb aktsiate avalik emissioon.»
  Suunatud emissiooni ja aktsia hinna arvutustega on Mahhovi sõnul kavas valmis saada 23. juuniks. «Nädal või kaks pärast seda esitab ASA Kindlustus börsile avalduse noteerimiseks põhinimekirjas,» ütles Mahhov.
  Avaliku emissiooni käigus emiteerib ASA Kindlustus 350 000 aktsiat nimiväärtusega kümme krooni.
  Eesti suuruselt teine kahjukindlustusselts ASA Kindlustus prognoosib 1997. aasta kasumiks 18,8 miljonit krooni. Firma 1996. aasta auditeeritud käive oli 125 miljonit ja puhaskasum miljon krooni. BNS
  Rahandusministeerium asub vastavalt eilseks laekunud ministeeriumite ettepanekutele tegema kokkuvõtlikku tuleva aasta riigieelarve projekti.
  Laekunud ettepanekutest kokkuvõtete tegemine võtab aega vähemalt nädala, ütles rahandusministeeriumi eelarveosakonna juhataja Ants Liiver.
  Liiveri hinnangul on tänavu eriti vähe võimalust eelarve tulusid ja kulusid ümber jagada. Tänavu on erinevalt möödunud aastast erinev ka eelarve menetlemise käik, kuna hiljuti jõustunud korra järgi peavad eelarveprojektiga enne valitsust tutvuma ka kantslerid.
  Järgmise aasta riigieelarve projekti on Liiveri sõnul erinevalt senisest praktikast plaanis läbi arutada kõigi poliitiliste jõududega, ka opositsiooniga.
  Riigieelarve protsess on Liiveri hinnagul võrdlemisi aeglane ja ligi kuuga graafikust maas.
  Selle aasta riigieelarve projektis määratletud kontrollarvudele pidid ministeeriumid vastama esmaspäevaks, lõplik eelarveprojekt peab valmima 24. septembriks ning enne riigikokku minekut läbima vähemalt kaks lugemist valitsuses. BNS
  Kroonilaenude kaalutud keskmine intress langes aprillis rekordmadalale, moodustades 11,22 protsenti.
  Eesti kommertspankade poolt kuu jooksul ettevõtete ning eraisikutele antud keskmine intress langes Hansapanga andmetel aprilli jooksul 0,17 punkti.
  Tänavu tervikuna on keskmine intress langenud 2,51 punkti. Intress langes aprillis kuuendat kuud järjest.
  Hansapanga ökonomist Margus Kisel ütles, et intress võib langeda Saksa marga intresside tasemele, mis oli aprillis 10,93 protsenti. Kestva languse on põhjustanud Eestis toimuv intressisõda, sõnas ta.
  Kiseli sõnul sõltub edaspidine intresside langus ka välismaalt saadavate krediitide suurusest.
  Lühiajaliste kroonilaenude keskmine intress moodustas aprillis 9,33 protsenti ning pikaajaliste kroonilaenude keskmine intress 12,53 protsenti.
  Lühiajaliste kroonilaenude intress langes kuu jooksul 1,83 protsentipunkti, jõudes rekordiliselt madalale. Pikaajaliste kroonilaenude intress tõusis aprillis 0,72 protsenti. Kiseli hinnangul on pikaajalise laenuintressi tõus kummaline. BNS
 • Hetkel kuum
Sport toogu kokku, aga patud ärgu ühendagu
Eesti Olümpiakomitee läbipaistmatutel rahaasjadel võib olla reaalne mõju sellele, kui kiiresti, kõrgele ja tugevasti meie sportlased oma sooritusi teha jõuavad, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Eesti Olümpiakomitee läbipaistmatutel rahaasjadel võib olla reaalne mõju sellele, kui kiiresti, kõrgele ja tugevasti meie sportlased oma sooritusi teha jõuavad, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Powelli sõnavõtt pani turud tõusma
Maailma aktsiaturud hüppasid ja dollar oli kolmapäeval tõusuteel, sest Föderaalreservi esimehe Jerome Powelli kommentaarid õhutasid investorite lootust, et keskpank võib varsti rahapoliitikat leevendada.
Maailma aktsiaturud hüppasid ja dollar oli kolmapäeval tõusuteel, sest Föderaalreservi esimehe Jerome Powelli kommentaarid õhutasid investorite lootust, et keskpank võib varsti rahapoliitikat leevendada.
USA aktsiaturg lõpetas pärast Powelli kommentaare tõusuga
Wall Street lõpetas volatiilse kauplemispäeva järsult kõrgemal pärast seda, kui Föderaalreservi esimees Jerome Powell ütles Washingtonis peetud intervjuus, et inflatsioon on aeglustumas.
Wall Street lõpetas volatiilse kauplemispäeva järsult kõrgemal pärast seda, kui Föderaalreservi esimees Jerome Powell ütles Washingtonis peetud intervjuus, et inflatsioon on aeglustumas.
Reaalajas börsiinfo
Raivo Vare: poliitikud üritavad uut majandust 19. sajandi raamidesse suruda
Erakonnad tahavad majanduskeskkonda uuendada, lähtudes peamiselt suurettevõtete ja üle-eelmise sajandi tööstusühiskonna loogikast, rääkis erakondade valimisprogramme analüüsinud majandusekspert Raivo Vare.
Erakonnad tahavad majanduskeskkonda uuendada, lähtudes peamiselt suurettevõtete ja üle-eelmise sajandi tööstusühiskonna loogikast, rääkis erakondade valimisprogramme analüüsinud majandusekspert Raivo Vare.
Ole edudisainer ja pane ettevõte mõõdikute abil kasvama
Raha pangakontol on oluline mõõdik, aga see ei pruugi näidata ettevõtte edu. Ettevõte peab mõõdikute valikul lähtuma oma äri eesmärkidest ja kasvufaasist, et mõõtmise abil oma äri kasvatada.
Raha pangakontol on oluline mõõdik, aga see ei pruugi näidata ettevõtte edu. Ettevõte peab mõõdikute valikul lähtuma oma äri eesmärkidest ja kasvufaasist, et mõõtmise abil oma äri kasvatada.
Nordeconi ehitusdivisjoni juht: pole põhjust arvata, et ehitusmaterjalide hinnad langevad
Selleks, et hinnad liiguksid tagasi sõjaeelse ajastu tasemele, peaks kogu sektorile mõjuma mingi seninägematu surve koos seninägematu tehnilise võimalusega. Asjaolusid arvestades on see ilmselt ebareaalne, kirjutab Nordeconi hoonete ehituse divisjoni juht Ats Janno.
Selleks, et hinnad liiguksid tagasi sõjaeelse ajastu tasemele, peaks kogu sektorile mõjuma mingi seninägematu surve koos seninägematu tehnilise võimalusega. Asjaolusid arvestades on see ilmselt ebareaalne, kirjutab Nordeconi hoonete ehituse divisjoni juht Ats Janno.
Eesti ravimitööstur saab Euroopast 18 miljonit eurot laenu
Euroopa Investeerimispank (EIP) ja Icosagen AS sõlmisid 18 miljoni euro suuruse lepingu, mis läheb uue ravimitehase rajamiseks.
Euroopa Investeerimispank (EIP) ja Icosagen AS sõlmisid 18 miljoni euro suuruse lepingu, mis läheb uue ravimitehase rajamiseks.

Olulisemad uudised

Riigikogu nimetas Janar Holmi uuesti riigikontrolöriks
Riigikogu otsustas tänasel istungil nimetada Janar Holmi uueks viieaastaseks perioodiks riigikontrolöriks ning Margit Vuti riigikohtu liikmeks.
Riigikogu otsustas tänasel istungil nimetada Janar Holmi uueks viieaastaseks perioodiks riigikontrolöriks ning Margit Vuti riigikohtu liikmeks.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.