3. august 1997 kell 22:00

Korteriostuks pole vaja raha sukasäärde koguda

Paljud sooviksid senise elamispinna asemele osta suurema ja parema asukohaga korterit. Sissetulekutest piisaks küll pangalaenu intresside maksmiseks, kuid puudub vaba raha omafinantseerimise summa tasumiseks. Olukorrast võib leida väljapääsu, kui pank nõustub veidi rohkem ajakulu ja energiat nõudvas ettevõtmises kaasa lööma.

Näiteks on teil Õismäel 2toaline korter, mille väärtus on 200 000 kr. Oletame, et selle asemele soovite osta suurema, 3toalise korteri, mis maksab 400 000 kr.

Sellise väärtusega korteri ostmiseks oleks vaja laenu 260 000 kr, omaosaluse suurus peaks aga olema 140 000 kr. Kui võtta laen 10 aastaks 12% intressiga (15 aastat 11%), on igakuine makse 3730 kr.

Pangast laenu saamiseks peavad laenutaotleja sissetulekud olema korrapärased ja kontrollitavad. Laenu andvas pangas tuleb avada ka konto, kui seda seni pole tehtud. Perekonna kuusissetulek peab sellise suurusega laenu puhul ulatuma 15 000 kr või üle selle. Lisaks palgatõendile tuleb pangale esitada olemasoleva korteri hindamisakt, hooneregistri tõend ja laenutaotlus.

- Kui need tingimused on täidetud, tuleb sobiv korter välja vaadata ning minna seejärel panga poolt aktsepteeritavasse kinnisvarafirmasse, kes hindab mõlemad korterid. Olemasoleva korteri pandite pangale, mille vastu saate ca- 140 000 kr laenu (70% korteri turuväärtusest), mis vormistatakse omafinantseerimiseks.

- Seejärel tuleb minna väljavalitud korteri müüja ja panga esindajaga notari juurde, kus sõlmite panga kasuks mõlema korteri pandilepingud ning ostu-müügitehingu. Pank maksab 3toalise korteri müüjale välja kogu summa e 400 000 kr, teie olete aga kahe korteri omanik. Raha on teil vaja vaid notaritasu maksmiseks, selle suurus oleneb tehingu väärtusest.

- Nüüd on aeg otsida Õismäe korterile ostja. Kui see leitud, kannab Õismäe korteri ostja panga deposiiti omafinantseerimise tarbeks läinud laenusumma (140 000 kr). Pank vabastab korteri pandi alt ning teie sõlmite ostjaga ostu-müügilepingu. Korteri müügist üle jäänud summa maksab ostja aga teile.

Kogu asjaajamise tulemusena oletegi kesklinnas 400 000 kr maksva korteri omanik. Sellest on tasutud 140 000 kr, lisaks on teil 60 000 kr vaba raha, millega saate uut korterit remontida ja sisustada.

Hetkel kuum