31. august 1997 kell 22:00

Jaapani jeen langes kuuga 4,6 protsenti

Kagu-Aasia valuutakriis sai neljapäeval uut hoogu: Malaisia ringgit langes pärast mõnede portvelliinvestorite lahkumist Kuala Lumpuri börsilt kõigi aegade madalaimale tasemele. Ringgit tõmbas endaga kaasa Indoneesia ruupia, mis langes uuele rekordmadalale tasemele reedel. Filipiinide keskpanga sekkumine hoidis ära peeso kukkumise. Surve all on ka Hong-Kongi dollar.

Kuna Jaapani majandus on väga tihedalt seotud kogu regiooniga, ei jäta jätkuv valuutakriis oma mõju avalamata ka saareriigi majandusele. Reedel teataski Jaapani kaubandusminister Shinji Sato rahutust riigi majanduse suhtes. Sama kartust väljendas ka Jaapani keskpank. Nii tõusiski dollar jeeni suhtes viimase kolme nädala kõrgeimale kursile -- 119,46 USD/JPY. Dollari kurss jeeni suhtes on seega tõusnud viimase kuu jooksul 4,6 protsenti.

Kuigi Jaapani tööstustoodang kasvas juulis 1,1% võrra, ei ole eriliseks optimismiks põhjust ka lähitulevikus. Jaapani börsiindeks Nikkei langes 1,19% võrra, 18 229 punktini, kardetakse edasist langust alla psühholoogiliselt olulise 18 000 punkti.

Saksa marga suhtes alustas dollar reedel liikumisega korraks alla 1,79 DEMi e 14,32 kroonini, mark ei suutnud aga siiski taset hoida ja päeval toimus dollari liikumine ülalpool 1,795 DEMi taset. Analüütikud hindasid ümber ka Saksamaa riigipanga Hans Tietmeyeri neljapäevase sõnumi. Tegelikult ei väitnud Buba juht võimaliku intressimäärade tõusu kohta ei üht ega teist. Fundamentaalnäitajate põhjal võiks repomäär tõusta terve protsendi võrra.

Hetkel kuum