8. oktoober 1997 kell 22:00

Silmeti riigiaktsiad kantakse maha

Majandusministeeriumi funktsiooniosakonna juhataja Kalev Pikaru ütles, et aktsionäride otsuse järgi peab riigiaktsiad maha kandma. «Esialgu tundub küll nii, et riik Silmeti omanike ringi enam ei kuulu,» nentis ta.

Samas tunnistas Pikaru, et see on riigile soodne lahendus, kuna poleks võimalik osaleda tohututes investeeringutes, mis Silmetisse erastamislepingu järgi peab tegema.

Pikaru sõnul oli riigi osalusest loobumine Silmeti erastamislepingusse sisse kirjutatud, kuna selle järgi pidi ettevõttesse aasta jooksul investeerima 80 miljonit krooni, milleks riik poleks suuteline.

Ka oli erastamislepingus määratud, et riigi osalus väheneb viie aasta jooksul pärast erastamist viiele protsendile ja pärast seda veelgi, kuni täieliku omanikeringist lahkumiseni, rääkis Pikaru.

Mis saab Silmeti suuraktsionäri, nüüdse ainuomaniku ASi Ephag hagist riigi vastu, Pikaru öelda ei osanud. Ta märkis, et ilmselt peab see raugema, kuna kostjat enam pole. Ka pole tema sõnul leidnud kinnitust, kas selline hagi üldse esitati.

Haruldasi metalle tootva ASi Silmet aktsionärid otsustasid augusti keskel kanda ettevõtte 7,4 miljoni kroonine aktsiakapital kahjumi katteks maha ja moodustada seniste osaluste alusel uus aktsiakapital minimaalse suurusega 40 mln krooni, mille suuraktsionär AS Ephag kohe sisse maksis.

Valitsus otsustas, et ei osale Silmeti aktsiakapitali laiendamises ja müüb selle asemel maha oma aktsiate optsiooni.

Silmeti riigiaktsiate märkimisõiguse avalik enampakkumine pidi toimuma täna, kuid see jääb ära, sest tähtajaks ei laekunud selle korraldajale erastamisagentuurile ühtki oksjonil osalemise sooviavaldust.

Oma võimalikust osalemishuvist andis varem teada vaid Hansa Investments. Ekspeaminister Tiit Vähi ütles, et võiks Silmeti aktsiatest huvituda, kuid märkis hiljem, et valitsuse otsusega on ettevõte määratud likvideerimisele.

Silmeti suuromanik AS Ephag kaebas eelmisel nädalal halduskohtusse valitsuse otsuse müüa maha ettevõtte aktsiate märkimisõigus, kuna see polevat seadustega kooskõlas.

Silmeti aktsiatest kuulus seni 65 protsenti Ephagile ja 35 protsenti riigile. Oma osaluse säilitamiseks oleks riik pidanud investeerima Silmeti aktsiakapitali 21,5 miljonit krooni.

Ephag kuulub Magnumi grupile ja väliseesti ärimehele Thomas Waldinile. Silmeti selle aasta kuue kuu käive oli 95,5 mln ja kahjum neli miljonit krooni.

Mullu oli Silmet 57 miljoni krooniga kahjumis. BNS

Hetkel kuum