16. oktoober 1997 kell 22:00

Eesti Pank: krediidireiting suurendab riigi usaldusväärsust

Eesti Panga keskpangapoliitika osakonna juhataja asetäitja Lauri Luikeri sõnul oli veel ühe krediidireitingu tellimine agentuurilt Standard & Poor's vajalik riigi usaldusväärsuse tagamiseks rahamaailma silmis.

«Standard & Poor'silt reitingu tellimine on väga oluline, kui me ikka tahame maailma rahaturgudel osaleda,» ütles Luiker. «Mida rohkem Eesti maailmamajandusse integreerub, seda vajalikumaks need reitingud muutuvad.»

«Enamik riike tellib reitingu traditsiooniliselt kõikidest suurtest agentuuridest. Markantne näide on Ukraina, kes pöördus korraga ametlikult nii Moody'se, IBCA kui Standard & Poor'si poole,» selgitas Luiker.

«Need on väga respekteeritud agentuurid ja nende arvamus on palju olulisema kaaluga kui näiteks mõne välisriigi poliitiku emotsionaalne hinnang Eesti majanduse kohta,» ütles ta.

Sel nädalal viibivad reitinguagentuuri Standard & Poor's esindajad Eestis, et tutvuda lähemalt majanduse olukorra ning finants- ja valitsusasutuste tööga.

Septembris sai Eesti rahvusvaheliselt reitinguagentuurilt Moody's riikliku krediidireitingu Baa1, mis on Balti riikide kõrgeim. Standard & Poor'si skaala järgi vastab sellele reiting BBB+.

Euroopa juhtiv rahvusvahelise krediidireitingu agentuur IBCA andis Eestile välisvaluuta pikaajalise krediidireitingu BBB ja lühiajalise reitingu A3. Juhtiv pangareitingute agentuur Thomson Bankwatch andis Eestile suvel reitingu BBB+.

Seni on Eesti saanud investeerimisjärgu reitinguid, mis tähendab, et agentuurid peavad Eestit investeerimiskõlblikuks riigiks. Moody'se reiting ületab investeerimisjärgu taseme kahe ja IBCA reiting ühe astme võrra. BNS

Hetkel kuum