25. november 1997 kell 22:00

Sellel nädalal läheb riigist välja 350 miljonit krooni

Eesti Panga finantsturgude osakonna juhataja Valdur Laid ütles, et riigi stabilisatsioonifondi loomise graafiku järgi paigutab keskpank novembri lõpuks välismaale kokku 500 miljonit krooni maksumaksjate raha. Aasta lõpuks kasvab väljaviidav summa tema sõnul 700 miljoni kroonini.

Laid täpsustas, et ilmselt viiakse 350 mln krooni välispankadesse kas 30. novembril või veidi enne seda.

Hansapanga juhatuse aseesimees Rain Lõhmus peab riigi raha väljaviimist Eestist praegu põhjendamatuks. Ta ütles, et raha ei tuleks välja viia. Samas kinnitas Lõhmus, et ta saab aru, et see samm on rahvusvahelise valuutafondiga kokku lepitud ja Eesti ei tohi kokkulepet rikkuda.

Eesti Panga nõukogu liige Ardo Hansson põhjendas riigi raha väljaviimise vajadust sellega, et seista vastu väliskapitali sissevoolule, mis põhjustab riigi jooksevkonto puudujääki.

Hanssoni sõnul on valitsuse ülesanne sellises olukorras näidata, et valitsus ei istu käed rüpes, vaid tegeleb majandusliku olukorra parandamisega.

Hanssoni väitel maandab loodav välisreserv Eesti sõltuvust väliskapitalist. Ta selgitas, et sügisel jäi üks nn rahalaev saabumata -- see kõigutas pankade likviidsust ja tõstis intressimäärasid.

Hansson ütles, et välismaale paigutatud raha võib riigil vaja minna mõne aasta pärast, kui sisemaine kogutoodang peaks vähenema ja tööpuudus kasvama.

Hetkel kuum