27. november 1997 kell 22:00

Eesti autovedajad saavad Poolas transiidiload

Alar Ehasalu teede- ja sideministeeriumi maanteeliikluse osakonnast ütles, et tegu on Euroopa riikides levinud Eurovinjett-süsteemi rakendamisega Poolas. Selle kohaselt tuleb vedajal osta aastane luba, millest laekuvad tulud lähevad luba müüva riigi teede korrashoiuks, rääkis Ehasalu. Kuni Eurovinjetti rakendamiseni saavad poolakad raha oma teede korrashoiuks praegu müüdavatest tasulistest veolubadest.

Eurovinjetti rakendavad ja on sellega ühinenud paljud Euroopa riigid, mistõttu kehtib näiteks Poolas ostetud luba ka teistes liikmesriikides, selgitas Ehasalu. Load on kohustuslikud alates 1,5tonnise täismassiga veokitele ja reisivedu teostavatele bussidele, milles on enam kui üheksa istekohta, lisas ta.

Praegu on selge vaid see, et lube hakatakse müüma Poola piiril ja riigi bensiinijaamades. Esialgse plaani kohaselt soovivad poolakad lube müüma hakata alates järgmise aasta algusest, lausus Ehasalu. Kui palju need maksma hakkavad, ei osanud poolakad samuti öelda, ütles Ehasalu. Näiteks maksab üle 12tonnise täismassiga veoki aastane luba 1300 ECUd ehk siis 20 540 Eesti krooni. Samas on selle määra puhul Ehasalu sõnul tegu maksimumhinnaga.

Ehasalu rääkis, et aastane luba tuleb osta igal veokil, hoolimata sellest, kas tal on olemas ka riikide vahel vahetatav tasuta veoluba.

Poola eraldas Eestile järgmiseks aastaks kokku 4800 nelja liiki tasuta luba. Vajadus oleks aga mitu korda suurem, kuid kuna lube vahetatakse riikide vahel pariteetsetel alustel ning Poola vedajad ei sõida Eestisse nii palju kui Eesti vedajad Poola, siis ei soovi poolakad rohkem lube eraldada.

Hetkel kuum