1. detsember 1997 kell 22:00

Kaubandusvaidlustest tõke teel ELi

Euroopa Liit keelustas eilsest kõigi Poola piimatoodete sisseveo, põhjendades otsust viletsate sanitaartingimustega Poola piimakombinaatides. Otsus tehti pärast seda, kui ELi tervishoiuinspektorid olid tuvastanud tõsiseid probleeme kahes neljast kontrollitud meiereist.

Seni kuni Poola tootmisvõimsused Euroopa Liidu standarditele ei vasta, keelustatakse piimasaaduste eksport, mille aastane kogumaht ulatub 43 miljoni dollarini.

Peale piimasaaduste on Euroopa Liidul ja Poolal vaidlus terasetööstuse üle. EL nõuab Poolalt riigi terasetööstuse ümberstruktureerimise plaani ning ELi teraseimpordile kehtestatud tollide alandamist praeguselt 9 protsendilt 3 protsendile. Tollide alandamise kokkulepe sõlmiti Poola eelmise valitsusega paar aastat tagasi ning peaks jõustuma tuleva aasta alguses. Reformimata terasetööstus võib ELi kinnitusel saada oluliseks takistuseks Poola vastuvõtmisel Euroopa Liitu.

Poola ise loodab Euroopa Liiduga ühineda aastal 2001. Euroopa komisjoni väitel on ka aasta 2003 liiga ambitsioonikas.

Suurimaks probleemiks peetakse Poola põllumajandussektorit, kus on hõivatud enam kui neljandik Poola töövõimelisest elanikkonnast, kuid mis annab vaid 10 protsenti sisemajanduse kogutoodangust.

Poola plaanib taotleda viieaastast üleminekuperioodi, Euroopa komisjon on kõnelnud vähemalt kümnest aastast.

Komisjon on mures, et Poola ning teiste ELi liikmestaatust taotlevate riikide suhteliselt madalad veterinaar- ja hügieenistandardid võivad kujuneda takistuseks ühisturule, mis hõlmaks nii ELi praegusi kui tulevasi liikmeid.

Poola leiab, et ekspertide hinnangud ei ole päris õigustatud ning loodab vaidluse enne liitumiskõneluste algust lahendada. FT

Hetkel kuum