17. detsember 1997 kell 22:00

Digitaalkaamera mõtleb kaua

Toshiba PDR-2

- pildielement: ISO 100,330 000 punkti

- pilte 2MB kaardiga: 48/24

- kaal: 130 g

Fujifilm DX-5

- pildielement: ISO 150, 350 000 punkti

- pilte 2MB kaardiga: 30/22

- kaal: 160 g

Olympus C-820L

- pildielement: ISO 100, 810 000 punkti

- pilte 2MB kaardiga: 30/10

- kaal: 265 g

Digitaalkaameraid tes-tides võib hoolimata nende iseärasustest lõpuks siiski nentida: tulevik kuulub neile. Keemiline protsess kui aega ja vaeva nõudev muutub vähemtähtsaks, kontoritöös aga on kiirus kõige olulisem ja varem või hiljem lähevad pildid niikuinii arvutisse töötlemiseks.

Toshiba ülikompaktne kaamera on nii lihtne, et piltide ebaõnnestumiseks tuleb kõvasti vaeva näha. Kaamera laeb pildi kiirelt (süle)arvutisse läbi kaane sisse monteeritud PC-Cardi. Millegipärast kipub aga pildistamisel sõrm objektiivi ette jääma.

Fuji kaamera teeb pilte Toshibast parema resolutsiooniga, suurem kest tähendab kindlamat tunnet käes hoides. Mahalaadimisaeg läbi jadapordi on aga mitmeid kordi aeglasem. Olympus kui ainus vedelkristallekraaniga kaamera mõtleb pildistamise ajal päris kaua. On ka põhjust, sest punktide arv ja pildi tihedus on sellel aparaadil kõige suurem. Vedelkristallekraan õgib patareisid mehemoodi. Fuji ja Olympuse kaameraid saab ühendada teleriga, Toshibal korvab selle puuduse kiire ühendus arvutiga. Mälukaartide osas tundub, et on leitud ühine standard: kõik kasutavad ühilduvaid SmartMedia kaarte, kuhu mahub tavalise filmi jagu või pisut rohkem standardpilte. Peeter Marvet, Uniprint: «Digifotoka kasutamismugavuses on olulisel kohal piltide säilitamine ja arvutisse ülekandmine. Selle poolest oli kõige mõnusam Toshiba oma pisikese mäluküpsise ja PC-Cardiga. Kahjuks olid tal pildid udused ja valede värvidega. Teatavat värvinihet võis täheldada ka teistel testitud kaameratel.» Ahto Meri, Äripäeva graafikakujundaja: «Fuji ei suuda ise valguse värvitasakaalu korrigeerida, aga tuli kõige paremini toime vastu valgust pildistamisega. Olympus suudab värvitasakaalu seada, aga tegi halvima pildi vastu valgust. Ilma välguta Toshiba korrigeerib ise värvitasakaalu ja saab hakkama ka piisavalt valgustatud siseruumides pildistamisega. Pildid sobivad vaid kasutamiseks nt veebiküljel, trükiks on kvaliteet kehv.»

Hetkel kuum