Indoneesia kriisi lävel

12. jaanuar 1998, 00:00

Nii USA kui IMF on Aasiasse läkitanud oma tippametnikud, kelle ülesandeks on veenda Indoneesia valitsust ellu viima majandusreforme, mis lepiti kokku IMFi 43 miljardi dollari suuruse kriisipaketi kinnitamisel.

Läinud nädalal avalikustatud eelarveplaan eiras aga mitut IMFi ettekirjutust, õõnestades finantsturgude usku Indoneesia reformisoovi. Kohalik valuuta ruupia kukkus dollari suhtes kõigi aegade madalaimale tasemele 11 000:1 ning viis alla ka aktsiaturu hinnad. Veel pool aastat tagasi oli suhe 2400:1.

Finantskriisi kandumine reaalmajandusse on suurendanud rahva rahulolematust viimased 30 aastat riiki juhtinud presidendi Suharto suhtes, kelle teened riigi majanduse jaluleaitamisel pärast 1965. a riigipööret kahvatuvad Indoneesiat ähvardava hüperinflatsiooni, pankrottide ja vallandamiste laine ning kuhjuva välisvõla ees.

Laupäeval esitas opositsiooniliider Megawati Sukarnoputri Suhartole avaliku väljakutse, öeldes, et 76aastane Suharto ei tohiks märtsis enam uuesti riigijuhiks kandideerida.

Suharto kehastatud autokraatlik juhtimisstiil, mida aastaid nimetati Aasia tiigerriikide majandusedu aluseks, ning mille abil Indoneesia tulud ühe elaniku kohta on kasvanud 55 dollarilt 900 dollarile, on nüüd tule all kui praeguse majanduskriisi peamine põhjus.

«Kriisiga on nähtavaks saanud Aasia väärtuste ebameeldiv külg -- lubamatult tihedad sidemed valitsuse ja äriringkondade vahel, kontrolli puudumine ning kerge juurdepääs pangalaenudele,» ütles London School Economicsi professor Michael Leifer.

Suharto kuus last on kõik miljonärid, kelle ettevõtted ulatuvad auto- ja naftakeemiatööstusest pankade ja telekommunikatsioonini välja. Peaaegu igas range riikliku kontrolli all olevas või monopoolses majandussektoris on tegev mõni Suharto lastest või lähedane perekonnatuttav. IMFi reformipaketis toodud tingimused riivavad otseselt Suharto perekonna ärihuve, seletades reformiinnu puudumist.

Rahvusvahelised investorid jälgivad ärevalt Indoneesia kriisist vallandunud vapustusi maailma finantsturgudel. Dow Jonesi tööstusindeks sulgus reedel 222 punkti madalamal. Maaklerite sõnul on Indoneesia alanud nädala tähelepanu keskmes. Jakartalt oodatakse otsustavaid samme IMFi ettekirjutuste järgimiseks ning võimalike sotsiaalsete rahutuste tõkestamiseks.

Eile algasid kõnelused IMFiga, reedel sekkus Aasia kriisi otseselt ka USA president Bill Clinton, toonitades telefonivestluses president Suhartoga reformide tähtsust. REUTER-FT-ÄP

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing