Hartast võidab kogu Läänemere piirkond

15. jaanuar 1998, 00:00

Homme kirjutavad kolme Balti riigi presidendid koos USA presidendiga Valges Majas alla USA ja Balti riikide partnerlushartale.

Dokument deklareerib USA toetust Balti riikide suveräänsusele ja riigipiiride puutumatusele ning Eesti, Läti ja Leedu integreerumisele Euroopa Liidu, maailma kaubandusorganisatsiooni (WTO) ning perspektiivis ka NATOga, seadmata seejuures USA-le sõjalisi kohustusi.

«See harta on uus ja väga oluline peatükk Baltimaade ja Ameerika Ühendriikide suhetes,» kommenteeris harta allkirjastamist president Lennart Meri. Tema sõnul annab harta panuse püsivate majandussidemete loomiseks ja aitab tagada stabiilsust Läänemere piirkonnas.

Harta sõlmimise üle peaksid rõõmustama kõik Läänemere-äärsed riigid, kirjutab Rootsi majandusleht Dagens Industri oma eilses juhtkirjas. «Mis on hea Balti riikidele, on veelgi parem Rootsile,» väidab leht, viidates nii poliitilistele kui majanduslikele tagajärgedele.

USA-Balti harta sõlmimisega kaotab kindlasti teravust Soome ja Rootsi NATOsse kuulumise küsimus. Teisalt loob Balti riikide julgeolekupoliitilise olukorra selginemine kindla aluse kiireks majanduskasvuks regiooni kõigis riikides. Kuidas maailmakaubandus ka ei areneks, jäävad naaberriigid alati üksteise olulisemateks kaubanduspartneriteks, kirjutab ajaleht.

Balti riikidest saab üks lähima 20 aasta kiireima majanduskasvuga piirkondi, mis on omakorda soodne piirkonnas tegutsevatele välisfirmadele, sealhulgas 500-le Rootsi ettevõttele.

Peale partnerlusharta sõlmimise hoiab Balti riike tuleval nädalal meediafookuses Riias toimuv Läänemere-äärsete riikide riigi- ja valitsusjuhtide tippkohtumine, millest on kutsutud osa võtma ka Euroopa Liidu praeguse eesistujariigi Suurbritannia peaminister Tony Blair ja Euroopa komisjoni president Jacques Santer. Kohtumise olulisemad teemad on ELi laienemine, energeetikaturu areng ning suhted Venemaa ja EList välja jäävate riikidega.

Läänemeremaade nõukogu egiidi all toimuvale kohtumisele eelneb nädala alguses Stockholmis regiooni tippärimeeste kohtumine ürituse Baltic Sea BusinessSummit raames, kus Rootsi mõjukaima ärimehe Peter Wallenbergi eestvedamisel on plaanis vastu võrra kolm deklaratsiooni piirkonna ettevõtluskliima parandamiseks. Dokumendid käsitlevad investeerimisbarjääride kaotamist, omandiõiguse kaitset ning piirkonna transpordiküsimusi.

Üheaegselt poliitikute tippkohtumisega saavad tuleval nädalal Riias kokku ka piirkonna ärimehed, et anda valitsusjuhtidele üle Stockholmis kooskõlastatud seisukohad. Viimased on kantud mõttest, et rahu ja demokraatia edendamiseks on majanduse areng kõige olulisem tegur. REUTER-DI-BNS-ÄP

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing